Lungetransplantation er en ny chance I livet
I 1992 fik den første dansker en lungetransplantation, og siden er mere end 800 kritisk lungesyge blevet transplanteret på Rigshospitalet. Kom og hør den inspirerende historie om de seneste 30 års udvikling i behandling og teknikker, når lægerne bag transplantationerne holder den næste Grand Round torsdag d. 24. november 2022.
Foredraget er nummer tre i rækken af Grand Rounds, som Rigshospitalet skød i gang i september 2022 med det formål at opdatere og inspirere klinikere på tværs af hospitalernes mange faglige specialer. Grand Rounds bliver – med skiftende emner - afholdt fast den fjerde torsdag i måneden.
Tre årtier med nye lunger
En lungetransplantation er en af de mest vanskelige behandlinger, man kan få i det danske sundhedsvæsen. Nogle af patienterne har levet 30 år med deres donorlunger, men den forventede levetid efter en lungetransplantation er omkring syv år. Akut og kronisk afstødning af donorlungerne er de største risikofaktorer ved en lungetransplantation, men infektion, kræft og svigt af andre organer forekommer også.
Det er især patienter med KOL, alfa-1-antitrypsinmangel, cystisk fibrose og lungefibrose, der bliver transplanteret. Til Grand Round-foredraget vil læger fra Afdeling for Hjerte- Lungekirurgi og Afdeling for Bedøvelse, Operation og Intensiv Behandling fortælle om nye behandlinger, der har ændret fordelingen mellem, hvilke typer patienter der kan få tilbudt en lungetransplantation. Nye teknikker har i løbet af de seneste 30 år samtidig gjort det muligt at øge antallet af lungedonorer – og dermed forøge antallet af transplantationer.
Oplægsholderne vil til arrangementet også give et indblik i fremtidens lungetransplantationer. Printning af organer, donor hubs og udvikling af organer baseret på stamceller er nogle af de områder, der forskes i.
Program
Lungetransplantationer
Michael Perch, overlæge i Afsnit for Lungetransplantation (Afdeling for Hjertesygdomme), giver et indblik i udviklingen i lungetransplantationer fra begyndelsen og indtil i dag – og fortæller om fremtidsperspektiverne med fx printning af organer, donor hubs og bygning af stamcelle-organer.
Case-præsentation
Ved overlæge, ph.d., Hasse Møller Sørensen fra Afdeling for Bedøvelse, Operation og Intensiv Behandling, Hjertecenteret.
Paneldiskussion
Niels Obel, professor, overlæge, dr. med., Afdeling for Infektionssygdomme på Rigshospitalet
Christian Møller, overlæge ph.d., Afdeling for Hjerte- og Lungekirurgi, Rigshospitalet.
Links til artikler om lungetransplantationer
Slides
Se optagelsen af Grand Rounds om lungetransplantation