Afdelingsledelser i Diagnostisk Center

​​Diagnostisk center består af 8 diagnostiske afdelinger samt DEKS og Medicinsk Forskningsbibliotek, som hver især har egen ledelse. Her finder du en oversigt over ledelser i Diagnostisk Centers afdelinger.

​​

 

 

Afdeling for Genomisk Medicin

Finn Cilius Nielsen 
Ledende overlæge, professor
Mail: finn.cilius.nielsen@regionh.dk
Telefon: 35 45 22 23 / 51 68 45 32

Afdeling for Genomisk Medicin
Martin Skygge
Ledende bioanalytiker
Mail: martin.skygge@regionh.dk
Telefon: 35 45 06 72 

​​Afdeling for Klinisk Biokemi
Linda Hilsted
Ledende overlæge
Mail: linda.hilsted@regionh.dk
Telefon: 35 45 20 16

 

​Afdeling for Klinisk Biokemi
Lone Christiansen
Chefbioanalytiker
Mail: lone.christiansen.03@regionh.dk
Telefon: 35 45 20 10

Afdeling for Genetik
Birgitte Diness 
Ledende overlæge, Afsnit 4062 
birgitte.rode.diness@regionh.dk
Tlf: 51 55 87 78

Afdeling for Genetik 
Peter Böhm
Ledende bioanalytiker, MSc
Mail: peter.boehm@regionh.dk
Telefon: 35 45 46 54

Afdeling for Klinisk Immunologi
Morten Bagge Hansen
Ledende overlæge, dr. med
Mail: morten.bagge.hansen@regionh.dk
Telefon: 35 45 25 83

Afdeling for Klinisk Immunologi
Tanja Tellier
Chefbioanalytiker, MBA
Mail: tanja.tellier.01@regionh.dk
Telefon: 35 45 3471


Afdeling for Klinisk Mikrobiologi
Jenny Dahl Knudsen
Ledende overlæge, dr. med. 
Mail: inge.jenny.dahl.knudsen.01@regionh.dk
Telefon: 35 45 49 75

Afdeling for Klinisk Mikrobiologi
Annette Dreyer
Ledende bioanalytiker
Mail: annette.dreyer@regionh.dk
Telefon: 35 45 64 17

Afdeling for Patologi
Jane Preuss Hasselby
Ledende overlæge, dr.med.
Mail: Jane.preuss.hasselby@regionh.dk
Telefon: 35 45 54 57

Afdeling for Patologi
Majbritt Wagner-Eckert
Ledende bioanalytiker MSc, MPQM
Mail: majbritt.wagner-eckert@regionh.dk
Telefon: 21 43 61 89

Afdeling for Klinisk Fysiologi og Nuklearmedicin
Liselotte Højgaard
Ledende overlæge, professor, dr. med
Mail: liselotte.hoejgaard@regionh.dk
Telefon: 35 45 42 15


Afdeling for Klinisk Fysiologi og Nuklearmedicin

Ida Robsøe
Ledende bioanalytiker
Mail: ida.robsoee@regionh.dk
Telefon: 35 45 95 03

Afdeling for Røntgen og Skanning
Ilse Vejborg
Ledende overlæge, screeningchef, overlæge
Mail: ilse.vejborg@regionh.dk
Telefon: 35 45 22 27

Afdeling for Røntgen og Skanning
Johnny Fugl Madelung
Chefradiograf
Mail: johnny.madelung@regionh.dk
Telefon: 35 45 16 66

Medicinsk Forskningsbibliotek
Tove Svendsen
Bibliotekar
Mail: tove.svendsen@regionh.dk
Telefon: 35 45 41 65

DEKS​
Gitte Henriksen
​Institutchef​
Mail: gitte.henriksen@deks.dk
Telefon: 38 63 44 00



Redaktør