Gå til hovedindhold

Blodkar i hjernen - røntgenundersøgelse og aflukningstest af

Information om røntgenundersøgelse og midlertidig aflukning af et blodkar i hjernen.

Kort om undersøgelsen og behandlingen

Du skal have lavet en røntgenundersøgelse og en midlertidig aflukning af et blodkar i hjernen.

Vi bruger kontraststof for at gøre dine blodkar synlige på røntgenbillederne.

Der kan være ventetid inden undersøgelsen.

Du skal sætte hele dagen af til undersøgelsen. Selve undersøgelsen varer cirka 2 timer. Efter undersøgelsen skal du ligge stille i 1-4 timer.

Vigtig forberedelse

Du skal have taget en blodprøve

Inden undersøgelsen skal du have taget en blodprøve, så vi kan sikre os, at du må få kontraststof under skanningen og for at kontrollere blodets evne til at størkne. Den læge eller afdeling, der har henvist dig, sørger for, at du får en tid.

Kontakt os, hvis du har diabetes eller tager blodfortyndende medicin

Hvis du tager medicin for diabetes eller blodfortyndende medicin, skal du kontakte os og høre, om du skal holde pause med medicinen og hvor længe.

Tag din medicin, som du plejer

Op til undersøgelsen kan du tage din medicin, som du plejer.

Du skal faste inden undersøgelsen

Du skal faste inden undersøgelsen. Det vil sige:

  • 6 timer før din undersøgelse skal du stoppe med at spise.
  • 6 timer før skal du stoppe med at drikke mælkeprodukter og juice med frugtkød. Du må heller ikke drikke mælk i din kaffe eller te.
  • 2 timer før skal du stoppe med at drikke alle former for kold og varm væske. Vi anbefaler, at du som det sidste drikker et stort glas saft. Sukkeret i saften modvirker kvalme og utilpashed.

Vi hjælper med de nøjagtige tidspunkter.

Fortæl os, hvis du har diabetes, da der så gælder nogle særlige forholdsregler.

Fjern hår

Inden undersøgelsen skal du fjerne hår fra begge lysker i et område på ca. 10x10 cm. Du skal fjerne hårene med en trimmer. Hvis ikke du har en trimmer, kan du låne en på hospitalet. Du må ikke bruge en skraber, da det kan give små rifter i huden, som øger risikoen for infektion.

Lad dine værdigenstande blive hjemme

Lad så vidt muligt smykker, kontanter og andre værdier blive hjemme. Du har selv ansvaret for de ting, du tager med. Hospitalet erstatter som udgangspunkt ikke tabte eller stjålne ting.

Undersøgelsen

Du bliver lokalbedøvet

Du er vågen, mens vi undersøger dig, men området omkring din lyske er bedøvet.

Undersøgelsen

Vi lægger et lille støtterør i en pulsåre i din lyske. Gennem støtterøret fører vi et kateter til de blodkar, der forsyner hjernen. Vi gennemlyser området med røntgenstråler, så vi kan se billeder på en skærm og sikre, at kateteret er placeret rigtigt. Du kan ikke mærke kateterets bevægelser. Vi sprøjter kontraststof ind via kateteret. Kontraststoffet kan kortvarigt give en følelses af varme i hovedet. Du udskiller kontraststoffet via nyrerne.

Vi fører en ballon gennem kateteret, som lukker et af hjernens kar i 20 minutter, eller indtil du reagerer på aflukningen. En neurolog kontrollerer din reaktion undervejs.

Til sidst fjerner vi ballonen, og lukker indstiksstedet med kollagen, der opløser sig selv.

Du bliver kørt til vores opvågningsafsnit, og bagefter til dit sengeafsnit.

Undersøgelsen varer cirka 2 timer.

Risiko ved undersøgelsen

I sjældne tilfælde bliver der dannet små blodpropper i hjernen.

  • Hos cirka 2 % ses symptomer, der går over.
  • Hos cirka 0,5 % ses varig skade fx i form af lammelse.

Efter undersøgelsen

Du må ikke selv køre bil

Du må ikke køre bil eller cykle hjem. Vi anbefaler, at du får en pårørende til at følge dig hjem.

Undgå tunge løft

Området omkring såret må ikke blive belastet. Derfor må du ikke løfte tunge ting eller anstrenge mavemusklerne de næste 4-5 dage.

Svar på undersøgelsen

Du får svar fra den læge eller afdeling, der har henvist dig til undersøgelsen. Du kan også se svaret på undersøgelsen på www.sundhed.dk eller på www.minsundhedsplatform.dk.

Få mere viden

Du kan få mere viden om denne type undersøgelser og behandlinger på www.patienthåndbogen.dk. Søg på ’Indgreb under vejledning af billeddannende undersøgelse’.

På Sundhedsstyrelsens hjemmeside, www.sst.dk, kan du læse om røntgen- og strålingsdoser. Søg på ’Stråling - en del af din hverdag’.

Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden