Gå til hovedindhold

Blære og urinleder - røntgen af

Information til børn og forældre om røntgenundersøgelse af barnets blære og urinleder, forberedelse og forholdsregler efter.

Information til børn og deres forældre

Der er planlagt en undersøgelse af dit barn, som skal vise hvordan blæreren fungerer. For at gennemføre undersøgelsen bruges et kontraststof og et apparat, der kan tage billeder og samtidig vise billederne på en "fjernsynsskærm".

Forberedelse

Tøj

Dit barn skal have sig eget tøj på.

Dog må der ikke være spænder, bælter, lynlåse eller andre metalting i det område, der skal fotograferes, da de kan dække over de områder vi skal kunne se på billederne.

Mad

Dit barn må spise som det plejer.

Kontraststof/væske

Når vi skal undersøge blæren, skal den fyldes op med kontraststof/væske. Det er for at kunne se, hvordan den ser ud, og hvordan den fungerer. Dit barn skal derfor inden undersøgelsen have lagt et kateter op i blæren. Det sker på afdelingen, som undersøger dit barn. Vi giver væsken i det katater, som er lagt op i blæren inden røntgenundersøgelsen.

Undersøgelsen

Det er meget vigtigt, at dit barn ligger helt stille, mens undersøgelsen udføres og der tages billeder. Forældre er velkomne til at være i rummet imens undersøgelsen foregår. Det kan være en trøst og give tryghed, hvis dit barn er lidt ængsteligt. Forældrene vil få et blyforklæde på.
Undersøgelsen foregår i et lyst rum. Dit barn ligger på lejet og apparatet bliver kørt tæt på maven. Men der er ingen grund til forskrækkelse. Det gør ikke ondt at blive røntgenfotograferet. Blæren fyldes med kontrastvæske. Når der kommer tissetrang/vandladning, tages der billeder imens der tisses enten liggende eller sidende.

Tid

Det er meget forskelligt, hvor lang tid det tager, før der er tissetrang, men det før ikke noget, vi har tid til det. Hele undersøgelsen varer som regel fra ½ til 1 time.

Spørgsmål

Hvis du har nogle spørgsmål, er du meget velkommen til at ringe på telefon
35 45 30 24 mellem 9.00 og 15.00 på hverdage.

Afbud

Hvis tiden passer meget dårligt eller du ikke kan komme, bedes du ringe på telefon 35 45 30 24.

Med venlig hilsen

Personalet på Afdeling for Røntgen og Skanning

Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden