Kontakt for journalister

​Journalister kan kontakte hospitalet og få hjælp til at finde relevante kilder.​

​Rigshospitalet er ikke et frit tilgængeligt sted, og vi henstiller derfor til, at alle optagelser følger vores retningslinjer. Det er ikke tilladt at fotografere på Rigshospitalets område og hele vores matrikel er omfattet af vores regler og begrænsninger, som både gælder indendørs og udendørs. Dette er først og fremmest af hensyn til vores patienters anonymitet og for at sikre maksimal arbejdsro til vores personale.

Kontakt os gerne hvis du er journalist eller fotograf og har spørgsmål.




Jacob Gyldenløve Aaen
Pressekonsulent
Telefon: 35 45 41 42
E-mail: jacob.gyldenloeve.aaen@regionh.dk


Kristine Bertelsen
Kommunikationskonsulent
Telefon: 35 45 06 20
E-mail: kristine.bertelsen@regionh.dk



Jonas Gamrath Rasmussen
Kommunikationskonsulent
Telefon: 35 45 64 74
E-mail: jonas.gamrath.rasmussen@regionh.dk



Linda Svenstrup Munk
Presse- og kommunikationsrådgiver
Telefon: 22 96 68 98
E-mail: linda.svenstrup.munk@regionh.dk



Louise Andresen Poulsen
Pressekonsulent
Hjertecentret
Telefon: 35 45 35 52
E-mail: louise.andresen.poulsen@regionh.dk


Katrine Norborg​
Kommunikationskonsulent
HovedOrtoCentret
Telefon: 24 91 95 35
E-mail: katrine.norborg@regionh.dk​






Redaktør