Foto: Oplægsholderne til Grand Round om ECMO til refraktær hjertestop og kritisk kredsløbssvigt var (set fra venstre) Jakob Gjested, Jacob Møller, Morten Smerup og Hasse Møller-Sørensen.
Det er nu muligt at se videooptagelsen af den seneste Grand Round d. 27. november 2025. Emnet var denne gang den teknologiske udvikling af ECMO-behandling til patienter med refraktær hjertestop og kritisk kredsløbssvigt.
Her kan du se PowerPoint-præsentationen og videolinket, som ligger nederst på siden.
Denne foromtale af arrangementet er tidligere blevet publiceret:
Når hjertet ikke kan sættes i gang igen med almindelig hjertemassage og stød, eller når kroppen ikke selv kan pumpe blodet rundt efter en stor operation, står patienten på kanten af livet. Her kan ECMO – en avanceret form for hjerte-lungestøtte – gøre forskellen mellem liv og død.
Til næste Grand Round sætter fagfolk fokus på ECMO som livsreddende teknologi i behandling af refraktært hjertestop og kritisk kredsløbssvigt – to situationer, hvor konventionel behandling ofte ikke rækker. ECMO (extracorporeal membrane oxygenation) fungerer som en midlertidig, kunstig hjerte-lunge-maskine, der ilter blodet uden for kroppen, mens lægerne behandler den underliggende årsag.
Oplægsholderne på dagen er overlæge og teamleder for børnegruppen Jakob Gjedsted og ledende overlæge Hasse Møller-Sørensen, begge fra Afdeling for Bedøvelse, Operation og Intensiv Behandling, teamleder for børnehjertekirurgien Morten Smerup fra Afdeling for Hjerte- og Lungekirurgi samt professor Jacob Eifer Møller fra Afdeling for Hjertesygdomme, alle fra Rigshospitalet. I den efterfølgende paneldebat fortæller tidligere patient Christine Marie Pavia Theisen om sit ECMO-forløb, og oversygeplejerske Anne Langvad fra Afdeling for Bedøvelse, Operation og Intensiv Behandling giver sit perspektiv på patientforløbene for patienter med behov for ECMO.
Tidligere forbeholdt de meste ekstreme situationer
Som teknologi var ECMO tidligere forbeholdt de mest ekstreme situationer, men har i dag fået en fast plads i den avancerede akutte og intensive behandling.
På dagen giver oplægsholderne et indblik i den stigende anvendelse af ECMO. Dels til patienter med refraktært hjertestop, fordi ECMO midlertidigt kan overtage hjerte- og lungernes funktion og give tid til at behandle den underliggende årsag. Dels ved større hjertekirurgiske indgreb, hvor ECMO anvendes som cirkulationsstøtte hos patienter med svær grad af hjertesvigt.
Den teknologiske udvikling og en bedre udvælgelse af, hvilke patienter der har gavn af ECMO, har ført til betydeligt forbedrede resultater. Flere overlever, og færre af de overlevende oplever alvorlige mén efterfølgende. Samtidig er implementeringen af ECPR-programmer (ECMO under hjertestop) blevet mere udbredt, og erfaringen fra specialiserede centre har bidraget til standardiserede procedurer og hurtigere opstart.
Den positive udvikling vidner om, at ECMO ikke længere kun er en sidste udvej, men i stigende grad er et integreret led i avanceret akut- og intensivbehandling, som giver håb til patienter, der tidligere ikke havde nogen realistisk chance for overlevelse.
Program for Grand Round om ECMO til refraktær hjertestop og kritisk kredsløbssvigt
27. november 2025 kl. 8.00-8.50
1. ECMO-cirklen – hvordan virker den?
Overlæge og teamleder for børnegruppen Jakob Gjedsted fra Afdeling for Bedøvelse, Operation og Intensiv Behandling fortæller om teknologien bag ECMO, udviklingen fra de første hjertelungemaskiner til nutidens skånsomme systemer, og hvordan de bruges i praksis.
2. ECMO: Baggrund og evidens
Når hjertet ikke vil starte – kan man redde både hjerte og hjerne? Professor Jacob Eifer Møller fra Afdeling for Hjertesygdomme giver et indblik i erfaringer, evidens og etiske refleksioner fra genoplivning med ECMO.
3. ECMO efter hjerteoperationer – den kirurgiske vinkel
Teamleder for børnehjertekirurgien, overlæge Morten Smerup fra Afdeling for Hjerte- og Lungekirurgi, giver kirurgens perspektiv på timing, reversibilitet – og patientcasen om Christine Marie Pavia Theisen, der overlevede takket være hurtig indsats.
4. Mekanisk cirkulatorisk support
Ledende overlæge Hasse Møller-Sørensen fra Afdeling for Bedøvelse, Operation og Intensiv Behandling gennemgår resultater, overlevelse og perspektiver for næste generation af mekanisk hjerte-lungestøtte.
5. Paneldebat
Med bl.a. tidligere patient Christine Marie Pavia Theisen, oversygeplejerske Anne Langvad fra Afdeling for Bedøvelse, Operation og Intensiv Behandling og oplægsholderne.