Speciallæger i Afdeling for Hjerte- og Lungekirurgi



​Hjertekirurgiske overlæger


Peter Skov Olsen
Overlæge, dr. med.
peter.skov.olsen@regionh.dk

Jens Juel Thiis
Teamleder, overlæge  
jens.juel.thiis@regionh.dk

Morten Kjøller
Teamleder, overlæge   
Visitator for hjertekirurgi
morten.kjoeller@regionh.dk

Susanne Holme  
Teamleder, overlæge 
Susanne.Juel.Vedel.Holme@regionh.dk

Christian Lildal Carranza
Overlæge, E-MBA
Visitator for hjertekirurgi
Christian.Lildal.Carranza@regionh.dk

​Christian Holdflod Møller
Overlæge, Ph.d., klinisk lektor
christian.moeller.02@regionh.dk

Sune Damgaard
Overlæge, Ph.d.

Gustav Thyregod
Overlæge
hans.gustav.hoersted.thyregod@regionh.dk

Børnehjertekirurger

Henrik Ørbæk 
Børnehjertekirurg, overlæge, dr. med. 
henrik.oerbaek.andersen@regionh.dk

Morten Helvind
Børnehjertekirurg, overlæge
morten.helvind@regionh.dk

Morten Smerup
Børnehjertekirurg, overlæge, ph.d.
morten.holdgaard.smerup@regionh.dk

Vibeke Hjortdal
Professor, overlæge
vibeke.hjortdal@regionh.dk


Lungekirurgiske overlæger


Jesper Ravn
Ledende overlæge
jesper.ravn@regionh.dk

Henrik Jessen Hansen
Visitator for lungekirurgien​, overlæge
henrik.jessen.hansen@regionh.dk

​Mette Siemsen 
Overlæge
mette.siemsen@regionh.dk

​Merete Christensen
Overlæge, uddannelsesansvarlig
merete.christensen.02@regionh.dk

Bodil Brandt
Teamleder, overlæge
bodil.brandt@regionh.dk

Rene H. Petersen  
Professor, overlæge
rene.horsleben.petersen@regionh.dk

Phillip Ryom
Teamleder, overlæge 
Philip.Ryom@regionh.dk

Kåre Hornbech
Overlæge

Kaare.Hornbech.01@regionh.dk

Henrik Vad
Overlæge
Redaktør