Gå til hovedindhold

Sommer, sol, salt, og cystisk fibrose

Heri findes information og viden til dig, der cystisk fibrose, til om sommeren.

Ekstra salt

Når det er varm dansk sommer, på rejser til syd og sol, eller ved høj fysisk aktivitet, evt. ved feber er det vigtigt at huske ekstra salt.

Enzymer

Vær opmærksom på, at kosten og antal måltider på rejsemål kan være forskellig fra det du plejer at få derhjemme.

Høj solfaktor

Visse præparater medfører, at huden bliver meget følsom overfor sol og kan give svær solskolning.

Du skal være opmærksom, hvis du er i behandling med:

  • Ciproxin
  • Tarivid
  • Vibramycin
  • Vfend.

Direkte solbadning bør helt undgås, men hvis du færdes ude i stærk solskin bør du anvende solcreme med høj solfaktor, dvs. minimum 30, og i nogle tilfælde helt op til 50 eller mere. 

Forsikring osv.

Gå på CF foreningens hjemmeside www.cff.dk og se under infomateriale "rejser"  Der finder du oplysninger om:

  • Rejseforsikring
  • Medicin på flyrejse
  • Det blå EU sygesikringskort

På Rigshospitalets hjemmeside under Klink for Børn og Unge med Lungesygdomme finder du også gode råd om rejser - se under "Sygdom og behandling" og "Cystisk fibrose" og "Gode råd til patienter med CF".

Rejsebrev

Husk at få eller opdatere dit rejsebrev / ”To whom it may concern” med aktuelle oplysninger om din medicinliste og udstyr. Husk også at notere, hvis du har ekstra medicin med udover det du vanligvis får.

Rejsevaccinationer

Skal du og din familie ud at rejse anbefaler vi at I kontakter Udenlandsvaccinationen på Serum instituttet.
Hvor: Udenlandsvaccinationen, Seruminstituttet
Artellerivej 5 2300 København S
www.vaccination.dk
Telefon 70 22 07 02
Rejsevaccinationer kan eventuelt gives via egen læge.

Checkliste

  • Ekstra salt
  • Ekstra enzymer
  • Antibiotika – hvis du får feber, hoste, maveinfektion
  • Solcreme
  • Vaccinationer?
  • Rejsebrev
  • Forsikring
Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden