Gå til hovedindhold

Psykologisk behandling

Psykologerne i Dansk Hovedpinecenter arbejder med håndtering af et liv med kroniske smerter. Forløbet består af forsamtale og gruppebaserede samtaler. I enkelte tilfælde tilbydes individuelle samtaleforløb.

Psykologerne i Dansk Hovedpinecenter arbejder med håndtering af et liv med kroniske smerter med udgangspunkt i en bio-psyko-social forståelse af sygdom og helbred.

Henvisning

Når du bliver henvist til psykologisk behandling i Dansk Hovedpinecenter, har fagpersonalet i Dansk Hovedpinecenter i samråd med dig vurderet, at psykologisk behandling, i relation til din hovedpine, kan være relevant.

Forsamtale

Hos psykologen kommer du til en forsamtale, hvor det afgøres, hvordan det videre behandlingsforløb skal forme sig. Denne første samtale varer ca. en time, hvor du og psykologen taler sammen om din hovedpine, om din dagligdag og om eventuelle belastninger og stressende faktorer i dit liv. Det kan også være, at du skal udfylde nogle spørgeskemaer. Herefter aftaler I, om du skal fortsætte i et egentligt behandlingsforløb, som næsten altid består af et gruppeforløb sammen med andre hovedpinepatienter. Vi har følgende gruppebaserede behandlingstilbud:

  • Stress- og smertehåndteringskursus
  • Undervisning med pårørende

For nærmere information kan du se egne foldere om de enkelte behandlingstilbud

Opstart i gruppebaseret behandlingsforløb

Hvis vi under forsamtalen vurderer, at du kan have gavn af psykologisk behandling i Dansk Hovedpinecenter, og du er interesseret i dette, vil du sættes på en venteliste til en gruppe og blive indkaldt når der er plads.

Du vil da modtage et indkaldelsesbrev i din e-boks, hvorefter du skal bekræfte din deltagelse ved at kontakte Dansk Hovedpinecenter på e-mail inden 14 dage. Hører vi ikke fra dig, vil tilbuddet gå til en anden patient, og du afsluttes i forhold til den psykologiske behandling ved centret. Hvis du takker nej til forløbet vil du indkaldes ved næste anledning.

Hvis du takker nej to gange, slettes du fra ventelisten.

Individuelle samtaleforløb hos psykolog

Ganske få gange og altid under bestemte forudsætninger tilbyder vi individuelle samtaleforløb. De individuelle forløb er som regel af kortere varighed og altid relateret til hovedpinen. Hvis du befinder dig i en krise, er særlig sårbar eller du ønsker at tale om forhold, der ikke er relateret til hovedpinen, falder dine behov for psykologisk behandling formentlig udenfor det, der kan tilbydes i Dansk Hovedpinecenter. Den videre psykologiske behandling skal derfor nogle gange findes i andet regi, fx via egen læge eller ved at kontakte privatpraktiserende psykolog. 

Min Sundhedsplatform

På www.minsundhedsplatform.dk kan du blandt andet følge med i din behandling, se kommende aftaler, melde afbud, se prøvesvar og udfylde spørgeskemaer. Hvis du har spørgsmål til din behandling, kan du også skrive direkte til os. Du kan også hente appen MinSP på din smartphone. Du logger på med MitID.

Du kan også læse i din egen journal på sundhed.dk.

Afbud og tidsbestilling

I tilfælde af afbud kan du ringe til sekretæren i Dansk Hovedpinecenter på telefon 38 63 20 62 eller skrive til os via MinSP.

Hvis din henvendelse ikke indeholder personfølsomme oplysninger, kan du sende en mail til os på hovedpine@regionh.dk.

 

Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden