Gå til hovedindhold

Prostataembolisering

Prostataembolisering er et minimalt invasivt indgreb, hvor man i lokalbedøvelse, gennem pulsåren i lysken, aflukker (emboliserer) pulsåren til prostata, således at denne skrumper.

Metode til at reducere prostatas størrelse og forbedre vandladningen.  

Hvad er embolisering af prostata?

Prostataembolisering er en behandling af vandladningsgener, der skyldes en godartet forstørret prostata. Der findes få andre indikationer for prostataembolisering, som kan omfatte den blødende prostata og i sjældne tilfælde prostatakræft, der bløder eller giver smerter.

Prostataembolisering er et minimalt invasivt indgreb, hvor man i lokalbedøvelse, gennem pulsåren i lysken, aflukker (emboliserer) pulsåren til prostata, hvorved den skrumper.

Operationen foregår gennem et lille hul i lysken, hvor en læge fremfører et kateter til pulsåren til prostata, og i denne anlægger små partikler, som tilstopper blodkarret til prostata. Formålet er at reducere prostatas størrelse og forbedre de vandladningsgener, som en forstørret prostata giver. Prostata har en pulsåre i både højre og venstre side, hvorfor proceduren først udføres i den ene lyske og siden i den anden. Det kan tage op til 3 timer at udføre proceduren.

Prostataembolisering foretages af en røntgenlæge, der er specialist i denne type intervention. Forud for prostataemboliseringen udføres en skanning af blodkarrene i bækkenet (CT angiografi), som afgør, om operationen teknisk kan udføres. Når du er godkendt til prostataembolisering, bliver du kontaktet af en læge fra Afdeling for Urinvejskirurgi.

Dagene inden prostataembolisering

Du vil modtage et brev i din e-boks fra Afdeling for Urinvejskirurgi med indkaldelse, dato og tid for prostataemboliseringen. Du skal hente smertestillende på apoteket. Lægen har ordineret dette til receptserveren, og medicinen kan hentes på dit lokale apotek.

  • Smertestillende: Panodil (2 x 500 mg 4 gange dagligt)
  • Evt. Ibumetin 400 mg, hvis dette er ordineret.

Hvis du tager Eliquis®, Xarelto® eller Pradaxa® bedes du holde pause 2 dage før indgrebet.

Får du Marevan®, skal der foreligge en aftale med den læge, der har indstillet dig til behandlingen om varigheden af pausen. Blodfortyndende medicin kan genoptages dagen efter proceduren.

Hvis du er i behandling med prostatamedicin Alfuzosin/Tamsulosin/Doxazosin, anbefales denne at fortsætte indtil 1 måned efter operationen.
Tager du Finasterid/Dutasterid kan dette stoppes direkte efter operationen

Du bedes få taget blodprøver senest 2 dage før din operation via egen læge eller dit nærmeste hospital. Blodprøverne er bestilt elektronisk. Bemærk venligst, at du skal bestille tid til blodprøvetagning på Minsundhedsplatform.dk.

Du skal ikke forberede dig yderligere dagene inden.  

På dagen for prostataembolisering

Du kan spise morgenmad som vanligt derhjemme, du skal IKKE faste før operationen. Du skal tage Panodil 1 gram om morgenen, inden du ankommer til Rigshospitalet.  

Du skal møde på Afdeling for Bedøvelse og Operation, opgang 2, 4. sal, hvor du får en plads på ”Opvågningen/POTA”. Behandlingen foregår på 2. sal, og du vil blive kørt dertil.

Når du møder om morgenen, vil en sygeplejerske gøre dig klar til operationen. Du vil få udleveret et armbånd, operationstøj og vil få tildelt en seng. Du får også anlagt et kateter i blæren, hvis du ikke har et i forvejen. Der anlægges eventuelt også et drop i en af dine albuebøjninger.

Selve proceduren 

Du vil ligge på ryggen under operationen og få målt blodtryk og puls. Herefter vil du inden operationen blive lokalbedøvet i lysken.

Prostataembolisering foregår gennem et lille hul i hver lyske med et kateter.  Eftersom du er lokalt bedøvet, vil der ikke forekomme smerter under proceduren. Efter operationen får du forbindinger over indstiksstederne i lysken.

Efter prostataembolisering 

Efter prostataemboliseringen vil du blive kørt tilbage til Afdeling for Bedøvelse og Operation, hvor en sygeplejerske modtager dig og måler blodtryk, puls og temperatur.

Du skal ligge stille i sengen i op til 4 timer efter proceduren (typisk 1 time) for at mindske tryk på lyskerne og derved forhindre blødning. Herefter fjerner sygeplejersken dit blærekateter, og du kan lade vandet selv. Hvis du har kateter i forvejen, så skal det først forsøges fjernet 1 måned efter operationen.

Du får tid til opfølgning 3 måneder efter prostataemboliseringen. Her skal du møde med fuld blære, så vi kan måle urinens flow og den tilbageværende mængde af urin i blæren efter vandladning.

Du skal også udfylde DAN-PSS skema (symptomscoreskema), så vi kan se, om dine symptomer er blevet bedre.

Mulige bivirkninger  

Det er forventeligt at opleve en reaktion på prostataembolisering. Dette kaldes post-emboliseringssyndrom. Symptomerne starter ca. 12-24 timer efter operationen og varer i op til 30 dage. Symptomerne omfatter temperaturstigning op til 38,5 °C, influenzasymptomer, smerter i prostata (mellemkødet), smerter i spidsen af urinrøret/penis, kraftig og pludselig vandladningstrang, hyppig vandladning samt smerter ved vandladning.

Postemboliseringssyndrom er ufarligt og skal forventes. Symptomerne skyldes, at prostata ikke får blodtilførsel. Behandlingen består af Panodil/Ibumetin.

I sjældne tilfælde kan prostata hæve op og give stop på vandladningen. I så fald skal du kontakte Afdeling for Urinvejskirurgi, vagtlægen, eller 1813 for at få anlagt et kateter. Kateteret kan forsøges fjernet 1 uge efter.

Der kan også komme en lille blodansamling i lysken, der viser sig som en bule under huden. Til tider ses også let blødning i urinen.  

 Du skal henvende dig til Afdeling for Urinvejskirurgi, hvis der opstår:

  • Temperatur over 38,5 °C, hvor du føler dig dårlig.
  • Kraftig blødning fra indstikssteder i lysker.
  • Infektionstegn ved indstikssteder i lysker, såsom rødme, varme og hævelse.

Yderligere information

Du finder yderligere information og videomateriale om prostataembolisering på vores hjemmeside: https://www.rigshospitalet.dk/afdelinger-og-klinikker/kraeft-og-organsygdomme/urinvejskirurgi/undersoegelse-og-behandling/Sider/Prostataembolisering.aspx

Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden