Patientinformation
Planlægning
En udenlandsrejse som hæmodialysepatient skal planlægges i god tid.
- Tal med sygeplejerske eller læge i dialyseklinikken om en rejse er tilrådelig.
- Kontakt SOS International for en ansøgning om medicinsk forhåndsvurdering. Hvis du har fået ændret i din medicin eller har været indlagt indenfor de sidste 2 måneder, kan det være et problem at blive forsikret.
- Find en hæmodialyseklinik i nærheden af hvor du ønsker at holde ferie.
- Nyreforeningen kan være behjælpelige med oplysninger om europæiske hæmodialysesteder.
- Familie og venner som er bosiddende i pågældende land, kan ofte være til stor hjælp.
Betaling
Betaling for hæmodialyse i udlandet kan foregå på 3 forskellige måder
- Du bruger EU sygesikringskortet ved rejser i et EU eller EØS land. Hæmodialysestedet skal godkende denne betalingsform på forhånd.
- Du betaler selv kontant for behandlingen.
- Du får kaution fra din hjemregion. Dette gives sjældent og skal søges i god tid. Tag kontakt til klinikkens læger for vejledning.
- Du skal selv sørge fra tranport til og fra hæmodialysestedet.
Rejseforsikring og betaling
- Du skal have et EU sygesikringsbevis, ved rejser i Europa, se nedenfor.
- Mange europæiske hæmodialyseklinikker accepterer EU sygesikringsbeviset som betaling. Men private hæmodialyseklinikker, især ved de store turistmål, gør ikke. Så det er vigtigt at få oplyst om hæmodialysestedet accepterer EU sygesikring.
- Det er SOS International, der vurderer om din tilstand er stabil nok til at den offentlige sygesikring dækker ved akut opstået sygdom i udlandet.
- Udover den offentlige rejsesygeforsikring kan du tegne tillægsforsikringer gennem forsikringsselskaber. Det drejer sig typisk om hjemtransport osv. Tjek om din familieforsikring har rejseforsikringsdækning, eller om du kan tegne en tillægsforsikring.
Når du har fundet et hæmodialysested, skal personalet i dialyseklinikken have
følgende oplysninger
Hæmodialysested med kontaktperson og mailadresse. Dato for første og sidste hæmodialyse på ferien. Evt papirer med ønsker om oplysninger og undersøgelsesresultater fra hæmodialysestedet.
- Lægen vil skrive et lægebrev.
- Plejepersonalet samler oplysninger om dine hæmodialyser, din medicin, og de undersøgelsesresultater hæmodialysestedet ønsker sammen, og sender dem til hæmodialysestedet. Du får desuden en kopi med
på rejsen. - Vi kan evt være behjælpelige med ændrede hæmodialysetider før og efter ferien, hvis det er nødvendigt.
- Nogle hæmodialysesteder kræver at du selv har hæmodialysefiltre med. Hæmodialysefiltre til ferien kan udleveres i dialyseklinikken.
- Du skal selv medbringe al din medicin i håndbagagen.
- Du får udleveret EPO, Etalpha, og Venofer til at tage med. EPO og Etalpha skal opbevares koldt, i en køletaske under transport og i køleskab på feriestedet.
- Hvis du har en fistel, der bliver stukket med stumpe kanyler, skal du have kanyler og en vejledning om knaphulsteknik på ferielandets sprog med.
- Hvis du tager stærk smertestillende eller beroligende medicin, skal du have et ”Pillepas” på apoteket.
- Der udleveres hæmodialysefiltre, EPO, Etalpha, Venofer samt evt. stumpe kanyler til maks. 4 ugers forbrug.
Alternativer
Nyreforeningen arrangerer patientrejser. Kontakt nyreforeningen eller se opslag i klinikken.
Hvis du venter på nyretransplantation
Du afmeldes listen fra afrejsedato til en uge efter hjemkomsten.
Hjemkomst
- Hvis du har været udenfor de nordiske lande skal du isoleres under de første dialyser efter hjemkomst. Aftal med dialyseklinikken i god tid, hvornår dialyse i isolation kan foregå. Du vil i forbindelse med første dialyse efter hjemkomsten blive podet fra næse, svælg, i arrmhulen, i lysken, fra endetarmen og mellemkødet. Du bliver dialyseret i isolation indtil der er negative svar på disse podninger.
- Hvis du har været indlagt i udlandet, skal dine første hæmodialyser foregå i isolation. Kontakt da venligst dialyseklinikken i god tid.
Nyttige adresser
For bestilling af EU sygesikring
www.borger.dk
SOS International
www.sos.dk
Hæmodialysesteder i udlandet
www.globaldialysis.com
Nyreforeningen
www.nyreforeningen.dk
Telefon 43 52 42 52
Nyreforeningens socialrådgiver
Telefon 43 50 42 05
Pillepas kan bestilles
www.apotek.dk