Gå til hovedindhold

Børn med høreteknologi

Information til forældre om børn med høreteknologi

På Center for Hørelse og Balance på Rigshospitalet udredes børn for hørenedsættelse. De diagnosticeres og sættes i den retmæssige høreteknologiske behandling. Et barn med høreteknologi er afhængigt af, at teknologien virker optimalt, og forældrene er hovedansvarlige for at følge op på dette. Børnene følges med jævne mellemrum på Center for Hørelse og Balance dels for at få re-testet hørelsen og dels for at sikre, at høreteknologien fungerer optimalt. For de børn, der benytter ørepropper, skal der også påregnes ekstra besøg for at få fornyet ørepropperne.

Uanset graden af hørenedsættelse og typen af høreteknologi er det vigtigt, at børnene møder til kontrollerne på afdelingen, så der hele tiden er sikkerhed for, at deres hørelse er afhjulpet så optimalt som muligt. Antallet af besøg varierer fra barn til barn.

Betingelserne for et optimalt udbytte af høreteknologien og dermed en god talesproglig og faglig udvikling er dels den jævnlige kontrol af hørelsen og høreteknologien på Center for Hørelse og Balance og dels, at der sprogstimuleres i henhold til de høremæssige evner og behov.

Det er vigtigt at påpege, at høreteknologien ikke kan stå alene, når børn skal udvikle alderssvarende sprog – daglig sprogstimulation og træning er lige så afgørende. Det er desuden væsentligt at påpege, at børn med høreteknologi vil stå overfor høremæssige udfordringer dagligt, hvilket især i større grupper og i støjende omgivelser vil kræve ekstra energi og kunne medføre større træthed end hos børn med normal hørelse.

I institutionen/skolen bør der være gode akustiske forhold og herudover en kultur med mindre støj. Årsagen til dette er, at et barn med høreteknologi har brug for et bedre signal-/støjforhold end normalthørende for at kunne lytte. Herudover har barnet behov for at opholde sig i miljøer uden støj i løbet af dagen og behov for at opholde sig i kortere tid i et støjende miljø end normalthørende børn.

Sidstnævnte kan betyde, at barnet skal have kortere dage i SFO/institution end sine normalthørende jævnaldrende, og at man anvender supplerende høretekniske løsninger, der bedrer signal-/støjforholdet for barnet i skolen og i andre relevante situationer. Personalet i skole og institutionen skal have tid og ressourcer til at holde øje med, at barnets udstyr fungerer og sidder korrekt. I institutionsregi skal der være tid til at lave aktiviteter i mindre grupper eller alene med barnet.

Børn opholder sig i dag i institutioner, i løbet af de timer, hvor de er mest vågne og modtagelige for nye input. Der er oftest meget støj og mindre én til én kommunikation med en voksen. Én til én kommunikation med voksne sprogmodeller er essentielt for især små børns sprogudvikling. Da forældrene er de primære sprogmodeller i forhold til den talesproglige stimulation, er det i de første år af barnets liv derfor vigtigt, at tiden sammen med forældrene øges.

Særligt for børn, hvor behandling af høretab kræver operation

Efter en operation med høreteknologi følger en periode med opheling, som varierer efter typen af indgreb. Varigheden af denne periode fastlægges af læge. Når de udvendige dele af høreteknologien er tilsluttet, kan der være en længere tilvænningsperiode, hvor barnet skal lære den nye lyd at kende. Der foretages efterfølgende en individuel vurdering af frekvensen af besøg på CHBC samt behov for verificering af indstillingen af høreteknologien.

Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden