Gå til hovedindhold

Behandling af fortykket skillevæg i hjertet - hjemme igen

Information til dig der er behandlet for fortykket skillevæg i hjertet. Hold øje med såret og kom til kontrol.

Ubehag eller smerter

Hold øje med såret

Der kan gå betændelse i et sår, også selvom der kun er lavet en lille åbning på huden. Kontakt din egen læge, hvis såret bliver rødt, hæver eller væsker, eller hvis du får feber.

Praktiske forhold

Kom til kontrol

Efter din behandling bliver du tilbudt at komme til opfølgende kontrol. Hvis vi ikke har aftalt en tid med dig på hospitalet, indkalder vi dig. Hold derfor øje med Digital Post i e-Boks eller på www.borger.dk.

Til den opfølgende kontrol taler vi med dig om, hvordan du har det og laver eventuelt undersøgelser. Det kan være en god idé at skrive dine spørgsmål ned hjemmefra, så du husker at stille dem. Du er meget velkommen til at tage en pårørende med.

Hvis du oplever forværring inden vores aftale, skal du ikke vente men i stedet straks kontakte din egen læge. Ved akut forværring skal du kontakte Akuttelefonen 1813.

Værd at vide

Vi giver din læge besked

Vi sender information om dit forløb på hospitalet til din praktiserende læge. Hvis du ikke ønsker, at din læge skal modtage besked fra hospitalet, skal du sige det til os.

Fortæl om din oplevelse

Vi vil gerne høre fra dig med både ris og ros. Hvis du overvejer at klage, kan du kontakte hospitalets patientvejledere, som er uvildige rådgivere. Læs mere om dine rettigheder som patient på www.regionh.dk/patientrettigheder.

Få mere viden

Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden