Når et behandlingsforløb er gennemført og hverdagen begynder igen, oplever mange kvinder fortsat bivirkninger. Der kan i den forbindelse opstå mange spørgsmål, som tanker om fremtiden, familien, arbejdsforhold, angst for tilbagefald m.m. Du tilbydes derfor at deltage i kursus for kvinder med kræft i underlivet.
Udtalelser fra kvinder, som har gennemgået samme behandling som dig, er typisk:
”Jeg har brug for at møde ligestillede, som forstår mig, og ikke mindst høre om hvordan de formår at klare hverdagen. Jeg synes ikke, jeg er helt normal endnu. Jeg vil gerne klare mig selv og ikke være den syge og en belastning for familien”.
”Hvem kan nu hjælpe mig med de problemer, jeg har fra behandlingen og hvor finder jeg gode råd? Jeg kommer jo ikke så tit på hospitalet længere”.
Rigshospitalet anbefaler, at du deltager i kursus for kvinder med kræft i underlivet, som en del af dit opfølgningsforløb. Kurset tager udgangspunkt i deltagernes egne erfaringer og oplevelser under og efter behandling, samt deltagernes hverdagsliv og aktuelle problemstillinger.
Undervejs i kurset vil både sygeplejersker, læger, præst og fysioterapeut komme med råd og vejledninger om efterforløbet og hvor man kan få mere hjælp, hvis der er behov for det.
Formålet med kurset er at gøre deltagerne bekendt med, hvad der er “normalt”, når behandling er færdig, og hvad man selv kan gøre for at komme videre med livet trods følger fra kræftsygdom, behandling og angst for tilbagefald. Derudover tilbyder kurset et frirum til at tale med andre kvinder om det tomrum, der ofte kan opstå efter endt behandling.
Kurset er tiltænkt dig der har afsluttet kræftbehandling inden for det seneste år, eller er i vedligeholdelses behandling. På kurset vil du møde kvinder med forskellige former for underlivskræft. Nogle er opereret, andre har fået stråleterapi eller kemoterapi og nogle har fået begge dele. Derfor kan du opleve at I alle har haft forskellige forløb, men at I alligevel vil sidde med mange af de samme bekymringer og spørgsmål om fremtiden. Er du i tvivl om kurset er egnet for dig, kan du drøfte det med personalet.
Praktiske informationer om kurset
Rammer for kurset: Kurset er gratis og der serveres let forplejning. Der er minimum fire og maksimum ti kvinder på hvert hold. Pårørende kan ikke deltage.
Transport: Bevilliges i henhold til gældende transportregler for fri befordring.
Sted: Kurset afholdes i lokaler på Rigshospitalet. Du får efter tilmelding nærmere praktiske oplysninger af kursuskoordinator.
Varighed: 2 kursusdage. Se vedlagte program.
Tilmelding: Du kan sende en mail til helle.ingvordsen@regionh.dk eller ringe på telefon 3545 5014. Din tilmelding gælder begge kursusdage, og det er vigtigt, at du melder afbud, hvis du bliver forhindret.
Kursuskoordinator: Sygeplejerske fra Klinik 5014/Sengeafsnit 5043. På kursusdagene kan du kontakte kursusleder på telefon 3545 8890.
Kursus for kvinder med kræft i underlivet
Planlagte kursusdage 2026:
Februar | Juni | Oktober |
|---|
- D. 4. februar
- D. 5. februar
| | - D. 7. oktober
- D. 8. oktober
|
Programmet for de enkelte kursusdage ser således ud:
Kursusdag I
Kl. 9.00 - 09.30Introduktion til kurset. Formål og forventningsafstemning. |
Kl. 9.45 - 11.00 Gynækologisk kræft. Bivirkninger, senfølger, krop og seksualitet. Ved onkologisk læge fra Afdeling for Kræftbehandling |
Pause |
Kl. 11.15 - 12.15Mit liv og kræft. Eksistentielle spørgsmål. Ved præst fra Rigshospitalet |
Kl. 12.30 - 13.30/14 Opfølgning ved sygeplejerske. Rehabilitering - hverdagsliv efter kræftbehandling. Energiforvalgning. Ved sygeplejersker |
Kursusdag II
Kl. 8.00 - 11.30 Genoptræning med fokus på mindfulness, øvelser og afspænding. Ved fysioterapeut Kom iført løsthængende tøj og medbring gerne et tæppe og en drikkedunk. Evaluering |