Du skal have behandlet et sår med undertryk. Det kaldes også NPWT-behandling (Negative Pressure Wound Therapy). Formålet er at få såret til at hele hurtigere. Vi placerer en svamp på såret, som er forbundet til en pumpe.
Pumpen suger overskydende væske væk, fjerner dødt væv, mindsker mængden af bakterier og øger tilførslen af blod til såret. Det stimulerer dannelsen af nyt væv og fremmer sårhelingen.
Du bliver fuldt bedøvet, inden vi vasker såret og renser det med saltvand. Vi fjerner eventuelt dødt væv og dækker såret med svampen. Du får en gennemsigtig, lufttæt forbinding på, og vi kobler en pumpe til såret under forbindingen. Pumpen holder et undertryk under forbindingen. Til sidst lukkes såret.
Du kan frit bevæge dig rundt under behandlingen, da pumpen kan transporteres på et stativ eller en vogn.
Det er individuelt, hvor længe behandlingen varer. Vi vurderer din tilstand undervejs, men behandlingen kan vare op til flere uger. Vi stopper behandlingen, når der ikke længere er betændelse i såret, dine infektionstal i blodet er faldende, og du ikke har feber.