Om god behandling, pleje, omsorg og forskning

Om god behandling, pleje, omsorg og forskning

Om god behandling, pleje, omsorg og forskning
Kære forældre

Velkommen. Vi ved, at opholdet på vores afdeling kan blive en svær tid for jer med et sygt barn, og vi ønsker at hjælpe så godt som muligt.
Når vi behandler jeres barn, vil vi bruge den bedste ekspertviden. Heldigvis ved vi mere nu end før i tiden, og derfor kan vi mere, og flere børn bliver raske. 
Men i nogle tilfælde ved vi ikke, hvad der er det bedste at gøre. Så vi har brug for at sammenligne virkningen af forskellige behandlinger, og i nogle tilfælde har vi brug for ekstra undersøgelser eller blodprøver for at skaffe mere viden - fordi, vi vil gerne blive bedre til at hjælpe syge børn i fremtiden. Det er forskning. 
Rigshospitalet har 3 opgaver: At give den bedste behandling og pleje til de sygeste patienter, at undervise nye kollegaer – og at forske. 
Derfor kan I forvente, at vi spørger om jeres barn må være med i forskning. Vi er stolte af, at vi har mange forskningsprojekter i gang. De er alle godkendt både af en videnskabsetisk komite og af ledelsen. 
Hvis jeres barn bliver tilbudt at deltage i flere forskningsprojekter, garanterer vi, at det er OK både for jeres barn og for de forskellige forskningsprojekter.


Venlig hilsen

Ledelsen og Forskningsudvalget
Afdeling for Intensiv behandling af nyfødte og mindre børn
Rigshospitalet

Redaktør