Om uddannelsen til anæstesisygeplejerske

Uddannelsen til anæstesisygeplejerske på Rigshospitalet er for dig, som godt kan lide at arbejde i et højteknologisk, tværfagligt miljø, som samtidig kan tilgodese patienternes behov for omsorg og nærvær.

​​​​​

Uddannelsen er en overvejende klinisk uddannelse med teoriundervisning, som understøtter det, du lærer i praksis.

Samlet er uddannelsen udfordrende og krævende, men også spændende. 

Uddannelsesansvarlige sygeplejersker

Center for Kræft og Organsygdomme - 2044
Anne Mette Nielsen
Telefon: 3545 ​0834
​E-mail: anne.mette.nielsen.01@regionh.dk

Kursusfri/ferie sendes til:
Kirsten Harboe Jørgensen
​E-mail: kirsten.harboe.joergensen@regionh.dk


Hjertecentret (HJE) - 3044
Carsten Michel Pedersen
Telefon: 3545 6577
E-mail: Carsten.Michel.Pedersen@regionh.dk

Kursusfri/ferie sendes til:
Grethe Damgaard
E-mail: grethe.damgaard@regionh.dk


HovedOrtoCentret (HOC) – 7023
Stinne Klæbel
Telefon: 3545 2073
E-mail: stinne.joy.herloev.klaebel@regionh.dk

Kursusfri/ferie sendes til:
Claus Jensen
E-mail: claus.jensen@regionh.dk


HovedOrtoCentret (HOC) – 7013 og 6013
Kristina Mylius Jørgensen
Telefon: 3545 3031
E-mail: kristina.winch.mylius.joergensen.02@regionh.dk

Kursusfri/ferie sendes til:
Mette Kirk Vium
E-mail: mette.kirk.vium@regionh.dk


Juliane Marie Centret (JMC) - 4013
Elsebeth Herold
Telefon: 3545 4013
E-mail: elisebeth.herold@regionh.dk

Kursusfri/ferie sendes til:
Lisbeth Jørgensen
E-mail: lisbeth.joergensen.02@regionh.dk


Neurocentret (NEU) - 6023
Janni Madsen
Telefon: 3545 6023
E-mail: janni.madsen@regionh.dk

Kursusfri/ferie sendes til:
Heidi Rønn Uhre
E-mail: heidi.roenn.uhre.01@regionh.dk


Redaktør