Om uddannelsen til anæstesisygeplejerske

Uddannelsen til anæstesisygeplejerske på Rigshospitalet er for dig, som godt kan lide at arbejde i et højteknologisk, tværfagligt miljø, som samtidig kan tilgodese patienternes behov for omsorg og nærvær.

​​​​​

Uddannelsen er en overvejende klinisk uddannelse med teoriundervisning, som understøtter det, du lærer i praksis.

Samlet er uddannelsen udfordrende og krævende, men også spændende. 

Uddannelsesansvarlige sygeplejersker

Abdominalcentret (ABD) - 2044
Anne Mette Nielsen
Telefon: 3545 ​0834
​E-mail: anne.mette.nielsen.01@regionh.dk

Kursusfri/ferie sendes til:
Kirsten Harboe Jørgensen
​E-mail: kirsten.harboe.joergensen@regionh.dk


Hjertecentret (HJE) - 3044
Carsten Michel Pedersen
Telefon: 3545 6577
E-mail: Carsten.Michel.Pedersen@regionh.dk

Kursusfri/ferie sendes til:
Grethe Damgaard
E-mail: grethe.damgaard@regionh.dk


HovedOrtoCentret (HOC) – 2073
Kristina Frederiksen
Telefon: 3545 2073
E-mail: kristina.frederiksen@regionh.dk

Kursusfri/ferie sendes til:
Claus Jensen
E-mail: claus.jensen@regionh.dk


HovedOrtoCentret (HOC) – 3031
Benedikte Bruun
Telefon: 3545 3031
E-mail: benedikte.hersleb.bruun.01@regionh.dk

Kristina Winch Mylius Jørgensen
Telefon: 3545 3031
E-mail: kristina.winch.mylius.joergensen.02@regionh.dk

Kursusfri/ferie sendes til:
Birgitte Ovesen
E-mail: birgitte.ovesen.01@regionh.dk


HovedOrtoCentret (HOC) – 3033
Tine Jørgensen
Telefon: 3545 3034
E-mail: tine.joergensen.03@regionh.dk

Helle Vedel Nielsen
Telefon: 3545 3034
E-mail: Helle.Vedel.Nielsen@regionh.dk

Kursusfri/ferie sendes til:
Mette Kirk Vium
E-mail: mette.kirk.vium@regionh.dk


Juliane Marie Centret (JMC) - 4013
Elsebeth Herold
Telefon: 3545 4013
E-mail: elisebeth.herold@regionh.dk

Kursusfri/ferie sendes til:
Lisbeth Jørgensen
E-mail: lisbeth.joergensen.02@regionh.dk


Neurocentret (NEU) - 3042
Janni Madsen
Telefon: 3545 3042
E-mail: janni.madsen@regionh.dk

Kursusfri/ferie sendes til:
Louise Fogelberg Blume
E-mail: louise.fogelberg.blume@regionh.dk


Redaktør