Hvorfor bliver unges kognitive vanskeligheder og træthedssymptomer efter erhvervet hjerneskade opdaget så sent?
Maja Worm: Medmindre vanskelighederne er meget tydelige, kan det være svært at opdage dem under indlæggelsen på hospitalet. Symptomerne bliver ofte først problematiske og somme tider invaliderende, når patienten kommer hjem til sin hverdag og skal håndtere kravene derhjemme.
Hvordan kan det være, at kognitive vanskeligheder og træthed ikke altid er en del af patientens rehabiliteringsplan fra begyndelsen af?
Maja Worm: Når rehabilitering skal tænkes bredere end fysiske behov, stiller det nye krav til udredning, og det kræver et særligt fokus ved sektorovergangene. Der begynder i sundhedsvæsenet at komme større forståelse for, hvor hyppige disse symptomer er efter en erhvervet hjerneskade, og hvor stor betydning det kan have for patientens tilbagevenden til hverdagen.
Hvad kan ifølge undersøgelsen forbedre patientens forløb efter erhvervet hjerneskade?
Maja Worm: Alle faggrupper involveret i patientens forløb kan bidrage med øget opmærksomhed på, at der kan være uopdagede behov og følger af hjerneskaden, selvom patienten kun er let til middelsvært ramt. Det kan være den praktiserende læge, socialrådgiveren eller fysioterapeuten, der opdager det.