
Videnscenter for Neurorehabilitering har i 2023 haft fokus på at skabe større sammenhæng i neurorehabiliteringen: Sammenhæng i patientforløbet – men også sammenhæng på tværs af fag
og sektorer.
Vi har arbejdet prioriteret med sammenhæng i specifikke patientforløb. I et pilotprojekt igangsat af
Region Hovedstaden har vi undersøgt behovet for tværfaglig vurdering af børn og unge med erhvervet hjerneskade. En tværfaglig vurdering er nødvendig for at udarbejde en genoptræningsplan, som igen er afgørende for barnets videre forløb – og familiens oplevelse af sammenhæng.
Et vigtigt arbejde, der forhåbentlig kan bane vejen for, at disse børn og unge får den genoptræning og
rehabilitering, de har behov for.
En anden måde at skabe sammenhæng på har været ved at igangsætte faglige netværk. Sådanne
netværk giver de fagprofessionelle mulighed for at dele deres værdifulde viden med andre – på tværs af fag og sektorer.
Et godt eksempel er opstarten af det tværfaglige netværk om børn og unge som pårørende, hvor
de fagprofessionelle i høj grad bidrager til at skabe indholdet. Flere kommunale repræsentanter har
præsenteret deres nye arbejdsgange i forhold til denne sårbare gruppe.
I 2023 har vi også haft en styrket indsats på rygmarvsskadeområdet. Det har blandt andet resulteret
i en behovsafdækning blandt fagprofessionelle og efterfølgende tre webinarer.
Tak til samarbejdspartnere og til alle de fagprofessionelle, der har deltaget i vores arrangementer – og ikke mindst til alle de kommuner og rehabiliteringssteder, der har efterspurgt ekstern undervisning inden for vores strategiske indsatsområder. Vi ser frem til endnu mere netværk og sammenhæng i 2024.
God fornøjelse med læsningen af vores årsberetning og highlights fra året der gik.
Anne NorupVidenscenterchef