Afdelingsledelser i Neurocentret

Ledelserne i Neurocentrets 8 afdelinger. 

Afdeling for Hjerne- og Nerveundersøgelser

Steffen Birk 
Ledende overlæge
E-mail: steffen.birk@regionh.dk

Telefon: 38 63 42 35 / 35 45 36 94  



  Anita Bak Johansen
  Ledende neurofysiologiassistent
  E-mail: anita.bak.johansen@regionh.dk
 Telefon: 38 63 25 01




Afdeling for Bedøvelse og Intensiv Behandling
Niels Risør Hammer
Ledende overlæge

René Richard Andersen
Ledende oversygeplejerske

Afdeling for Bedøvelse, Smerter og Respirationsstøtte

Rune Vedelsda
Konstitueret ledende overlæge

Rikke Skjøde Baes
Ledende oversygeplejerske

Afdeling for Hjerne- og Nervekirurgi 

 Morten Ziebell
  Ledende overlæge
  Sekretær, administrativt: 35 45 23 90
  Sekretær, patientrelateret: 35 45 31 88


  Janne Jakobsgaard​
  Ledende oversygeplejerske​

  E-mail: Janne.Jakobsgaard@regionh.dk
  Telefon: 35 45 23 89
  Sekretær: 35 45 23 90​​​​


Afdeling for Hjerne- og Nervesygdomme

 Jesper Erdal
  Ledende overlæge

  E-mail: Jesper.Erdal@regionh.dk
  Telefon: 38 63 30 67 / 35 45 20 87



  Mette Egelund 
  Ledende oversygeplejerske, MPA
  Telefon: 35 45 27 46



Afdeling for Krisepsykologi

​​  Anders Korsgaard Christensen 
  Chefpsykolog, leder af Afdeling for Krisepsykologi​​​



Afdeling for Rygmarvsskader

Claus Andersen 
Ledende overlæge, dr. med.
E-mail: claus.andersen@regionh.dk
Telefon: 38 63 19 73



Janni Sleimann 
Ledende terapeut 

E-mail: janni.sleimann@regionh.dk
Telefon: 38 63 19 78



​Afdeling for Hjerneskader

  Hanne Munk
  Ledende terapeut
​​  Telefon: 38 62 28 60



Redaktør