
Charlotte Rath, som er ledende overlæge fra Afdeling for Hjerne- og Rygmarvsskader, har for nylig besøgt Nykøbing Falster Sygehus, hvor hun har holdt tre oplæg for akut- og medicinsk afdeling, fysio- og ergoterapien samt intensivafdelingen. Besøget havde ét klart formål: at styrke samarbejdet om de patienter, der har behov for højtspecialiseret neurorehabilitering.
“Vi har et fælles ansvar for, at den rette patient ender i den rette seng. Det kræver, at vi arbejder tæt sammen på tværs af afdelinger og hospitaler,” fortæller Charlotte Rath.
Fælles blik på patientforløb
Under oplæggene gennemgik Charlotte Rath både visitationskriterier og konkrete patientforløb for at give et fælles udgangspunkt for dialogen. Det gav mulighed for at drøfte, hvordan man bedst identificerer de patienter, der kan have gavn af et specialiseret forløb.
“De patienter, vi modtager, er ofte meget komplekse og kræver mange ressourcer i et almindeligt sengeafsnit. Derfor giver det god mening, at vi sammen finder de forløb, hvor et specialiseret tilbud kan gøre en forskel,” siger hun.
Et samarbejde, der går begge veje
Charlotte Rath understreger, at samarbejdet er gensidigt og bygger på tillid og løbende dialog.
“Vi er afhængige af hinanden. Jeg er afhængig af, at kollegerne rundt om i landet hjælper med at pege på de patienter, der kan have gavn af vores tilbud – og de er afhængige af, at vi kan tage imod dem og skabe et godt forløb,” siger hun.
Som en del af oplæggene viste Charlotte Rath også afdelingens lokaler i Bodil Eskesen Centret frem som ramme for de lange og specialiserede forløb.
“Huset er indrettet præcist til vores patientgruppe, og det giver os gode forudsætninger for at rumme og behandle de mest komplekse forløb,” fortæller hun.
Besøget blev mødt med stor interesse, og Charlotte Rath ser det som et vigtigt skridt i en fortsat styrkelse af samarbejdet.
“Formålet var at skabe endnu tættere kontakt, så vi sammen kan sikre gode, sammen-hængende patientforløb. Det er noget, vi kun lykkes med i fællesskab,” siger hun.