​​​​​​​​​​​​​​

Kontakt Afdeling for Intensiv behandling af nyfødte og mindre børn

​Kontaktoplysninger for Afdeling for Intensiv behandling af nyfødte og mindre børn

Afdeling for Intensiv behandling af nyfødte og mindre børn

Afsnit 5024

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø

Tlf.: 35 45 50 24

Skriv til os
Hvis din henvendelse indeholder personfølsomme oplysninger som for eksempel dit personnummer eller oplysninger om dit helbred, skal du skrive til os på en sikker forbindelse.

For borgere og patienter








Intensiv behandling af nyfødte og mindre børn, sengeafsnit 5021

Intensiv behandling af nyfødte og mindre børn, sengeafsnit 5021
Afsnit 5021

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø

Se postadresse


Sekretær
Telefon: 35 45 50 21
Fax: 35 45 50 25
Fax må ikke anvendes, hvis din henvendelse indeholder CPR-nummer, adresse eller oplysninger om helbredsforhold.
Mail: neonatal@regionh.dk 

Sygeplejersker
Telefon: 35 45 46 71

Afdelingssygeplejerske
Maria Scheutz (konstitueret)
Telefon: 35 45 46 61
Dect. 5-6945
Mail: maria.scheutz@regionh.dk 

Assisterende afdelingssygeplejerske
Mille Friis Bloch (konstitueret)
Telefon: 35 45 46 61
Dect. 5-6268
Mail: mille.friis.bloch@regionh.dk

Klinisk sygeplejevejleder
Anne Vinther
Telefon: 35 45 46 61
Dect. 5-9584/5-9422 
Mail: anne.vinther@regionh.dk

Find vej



Intensiv behandling af nyfødte og mindre børn, sengeafsnit 5023

Intensiv behandling af nyfødte og mindre børn, sengeafsnit 5023
Afsnit 5023

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø

Se postadresse

Sekretær
Telefon: 35 45 50 23
Fax: 35 45 50 25
Fax må ikke anvendes, hvis din henvendelse indeholder CPR-nummer, adresse eller oplysninger om helbredsforhold.
Mail: neonatal@regionh.dk

Sygeplejersker
Telefon: 35 45 58 12

Afdelingssygeplejerske
Signe Hjuler la Cour Mathiesen (konstitueret)
Telefon: 35 45 58 02
Dect. 5-6274
Mail: signe.hjuler.la.cour.mathiesen@regionh.dk

Assisterende afdelingssygeplejerske
Maria Jensen
Telefon: 35 45 58 02
Dect. 5-6946
Mail: maria.jensen.01@regionh.dk

Klinisk sygeplejevejleder
Linda Lundstrøm
Telefon: 35 45 58 02
Dect. 5-8755
Mail: linda.lundstroem@regionh.dk

Klinisk sygeplejespecialist
Susanne Søndergaard Kappel
Telefon: 35 45 58 02
Dect. 5-8613
Mail: susanne.soendergaard.kappel@regionh.dk

Find vej



Koordinator ved melding af børn

Koordinator for Afdeling for Intensiv behandling af nyfødte og mindre børn kan træffes døgnet rundt på telefon: 35 45 85 62



Intensiv behandling af nyfødte og mindre børn, klinik 5024/Reception

Intensiv behandling af nyfødte og mindre børn, klinik 5024
Afsnit 5024

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø

Se postadresse 

Sekretær
Telefon: 35 45 50 24
Telefontid: kl. 8:00 - 15:00
Mail: neonatal@regionh.dk

Ved fysisk fremmøde henvendelse i receptionen på elevatorrepos afsnit 5024.

Skriv​ til os med Sikker Digital Post (Log ind med NEMID)

Find vej



Projekt Støtte efter udskrivelsen

Sygeplejerske
Projektdeltagere kan kontakte sygeplejersken på:
Telefon: 51 44 59 60 
Telefontid: ​mandag, tirsdag, torsdag og fredag



Tidligt Hjemmeophold (T​​HO)

Tidligt Hjemmeophold (T​​HO)​
Afsnit 5024

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø

Se postadresse 

Sekretær
Telefon: 35 45 50 24
Telefontid: kl. 8:00 - 15:00
Mail: neonatal@regionh.dk

Henvendelse i receptionen

THO-koordinator og projektleder
Joan Neergaard Larsen
Dect. 5-8745
Mail: joan.neergaard.larsen.01@regionh.dk

THO-sygeplejersker
Anne Grønvald Johnsen Lucht
Mail: anne.groenvald.johnsen.lucht@regionh.dk

Malene Bjerre Nielsen 

Mail: malene.bjerre.nielsen@regionh.dk

Laura Gershøj Bruhn
Mail: laura.gershoej.bruhn.01@regionh.dk

Find vej



Bioanalytikere

Gamilla Hayatzaki (koordinerende bioanalytiker), Elisabeth krogh og Tatiana Quaresma de Souza​
Telefon: 35 45 43 24 
Dect. 5-0677



​Afdelingsledelsen

Ledende overlæge
Morten Breindahl

Telefon: 35 45 87 03
Mail: morten.breindahl@regionh.dk

Ledende oversygeplejerske
Sanne Allermann Beck
Telefon: 35 45 09 31
Mail: Sanne.Allermann.Beck@regionh.dk



Driftsassistenter

Maria Bakic
Dect. 5-0831
Mail: ilinca.maria.bakic@regionh.dk
Lokation: Afsnit 5021

Marina Vidojevic
Dect. 5-8223
Mail: marina.vidojevic@regionh.dk
Lokation: Afsnit 5023



Strikke​tøj og hæklede sprutter​

Spruttegruppens hjemmeside:
www.spruttegruppen.dk



Redaktør