Operationen
Når bedøvelsen virker, fører vi et kateter fra lysken til bækkenpulsåren. Du får sprøjtet kontraststof ind via kateteret, og vi gennemlyser området med røntgen, så vi kan se billeder på en skærm. Kontraststoffet kan kortvarigt give en metalsmag, en følelse af varme i kroppen og fornemmelsen af at skulle lade vandet.
Vi fører en ballon gennem kateteret og placerer den i bækkenpulsåren. Ballonen fyldes med væske, så pulsåren udvider sig. Vi fjerner ballonen og sætter eventuelt en stent ind, der medvirker til at holde den forsnævrede pulsåre åben. Vi fjerner kateteret.
Vi laver et snit i lysken og renser derigennem pulsåren i lysken. Du får eventuelt også lavet en bypassoperation længere nede af benet. Vi tager en blodåre fra dit ben og flytter den, så den fungerer som omkørsel uden om de forsnævrede pulsårer. Hvis vi ikke kan bruge dine egne årer, fx fordi der er mange åreknuder på, bruger vi i stedet en kunstig åre.
Til sidst lukkes sårene med tråd.
Operationen varer 2-5 timer afhængigt af, hvor meget den omfatter.