Før oplægning, optøet æg i substitueret cyklus (Østradiol & Progesteron)

Sygeplejevejledning til der skal starte på behandling med Progesteron før oplægning af et optøet æg

Oplægning af et optøet æg i substitueret cyklus med Østradiol & Progesteron

Foto: Colourbox.dk

Denne pjece er til dig, der skal starte på behandling med Progesteron før oplægning af et optøet æg.

Kære:

Du er nu klar til at få lagt et optøet æg tilbage og skal derfor starte din behandling med Progesteron.

Progesteron: Du skal tage: 

__ Cyclogest 400 mg, 1 stk hver 12. time i skeden (2 stk i døgnet)

__ Cyclogest 400 mg, 1 stk hver 12. time. 1. og 2. stikpille tages i skeden.                  Den 3. tages i endetarmen ved sengetid. ( 3 stk i døgnet) 

__ Lutinus 100 mg, 1 stk i skeden, hver 8. time ( 3 stk i døgnet)

__ Lutinus 100 mg, 2 stk i skeden, hver 8. time ( 6 stk i døgnet)

__ Crinone 90 mg, 1 stk i skeden, hver 12. time (2 stk i døgnet)

Den første stikpille tager du om morgenen __________  dag den __________


Ægoplægningsdagen: Du skal ringe til laboratoriet:                  

__________ dag den __________ kl. 09:45
på telefonnummer: 35 45 40 71, tast 5, tryk 1
Bioanalytikeren fortæller dig, om der er æg til oplægning efter optøningen, og I aftaler, hvornår du skal møde til ægoplægning samme dag.
Ægoplægning er på hverdage fra kl 12 og i weekenden fra kl 11.


__ Blodprøve: Progesteron __________ dag den __________ kl. __________
Du skal kun have taget en blodprøve, hvis der er en lægelig aftale om, at kontrollere dit niveau af Progesteron i blodet før ægoplægning. 
Blodprøven får du taget i blodprøvelaboratoriet, som ligger i stueetagen mellem opgang 4 og 5. De har åbent alle hverdage fra kl. 7:30                      
Husk, at medbringe sundhedskort.
OBS! Du skal først tage din morgendosis Progesteron efter, at du har fået taget blodprøven, hvis prøven tages om morgenen. Tages blodprøven først efter ægoplægningen, tages Progesteron som normalt.
For at få svar på blodprøven, ringer du til sygeplejerskerne på telefon:

35 45 40 71 tast 4, tryk 2, kl 12.45 __________ dag den __________ kl. __________

Østradiol og Progesteron:
Da din menstruationscyklus ikke er regelmæssig, er du i behandling med hormonet østradiol. Østradiol har opbygget slimhinden i livmoderen og slimhinden er nu så moden, at du skal supplere din behandling med Progesteron.  

Progesteron:  Progesteron er det naturlige hormon, som understøtter slimhinden i livmoderen så den forbliver tyk og modtagelig for et befrugtet æg. Stikpillen placeres højt i skeden. Progesteron optages let af slimhinden, men du må forvente en del udflåd i perioden. Brug af et trusseindlæg anbefales.

Bivirkninger: Progesteron kan give bivirkninger i form af kvalme, hovedpine, brystspænding og træthed. Progesteron påvirker også tarmfunktionen og mange oplever, at føle sig forstoppet. Det er derfor vigtigt, at du får drukket væske nok, svarende til 2-3 liter i døgnet.

Ægoplægning:  Vi starter med at identificere dig med navn og cpr.

Fyldt urinblære:  Ved ægoplægningen i livmoderen, skanner sygeplejersken dig på maven. For at få et godt billede er det vigtigt, at du møder med fyldt blære (let tissetrang). Du skal derfor drikke ½ liter væske, svarende til 2-3 store glas, ca. en time før du møder i afdelingen. En fyldt blære kan også være med til, at gøre oplægningen lettere.
Efter din ægoplægning, må du tømme blæren med det samme. Det har ingen betydning for graviditetschancen og ægget kan ikke falde ud.

Efterbehandling: Efter ægoplægningen er det vigtigt, at du fortsætter din behandling med både Østradiol og Progesteron frem til, at du får taget graviditetsblodprøven.

Blødning: Pletbløder du i perioden, hvor du tager Progesteron, skal du endelig fortsætte behandlingen alligevel.  

Hvis der ikke er æg til oplægning efter optøning: Er der ingen æg til oplægning efter optøningen, vil du blive ringet op af vores læge samme formiddag. Sammen laver I en plan for det videre behandlingsforløb. Du kan herefter afbryde din behandling med Progesteron og Østradiol og forvente en blødning i løbet af nogle dage.

Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte os.

Med venlig hilsen
Afdeling for Fertilitet, Rigshospitalet

Redaktør