Se Grand Round om pallition til børn og unge med Maja Abitz, Alexandra Calmer Bungum, Susanne Molin. Thomas Nørrelykke Nissen og efterfølgende paneldebat. .
Livskvalitet som behandlingsmål og samarbejde på tværs af fagligheder og sektorer er i fokus til Grand Round torsdag d. 26. marts 2026, der kan opleves live i Rigshospitalets Auditorium 1 på Blegdamsvej fra klokken 08.00-08.50, hvor alle er velkomne - eller følges via livestream.
Pædiatrisk palliation retter sig mod børn og unge med komplekse og/eller livsbegrænsende sygdomme – og deres familier. Når patienter med komplekse sygdomsforløb møder et sundhedsvæsen med mange specialer og fagligheder, opstår der let dilemmaer.
Den fagspecifikke indsats, der er nødvendig for at forlænge livet, kan samtidig – helt utilsigtet – komme til at forringe livskvaliteten.
Det vigtige samarbejde
Pædiatrisk palliation er en tværgående disciplin: Tværgående over diagnoser, tværprofessionelt over fagligheder, tværsektorielt over tid og sted inkl. hjemmet, institutioner, kommuner mv.
På denne Grand Round fortæller vi, hvordan børn og unge med kronisk komplekse sygdomme – hvor sygdomsforløb ofte udfordrer traditionelle behandlingsmodeller – kan understøttes gennem strukturerede, fleksible og koordinerede patientforløb. Vi præsenterer metoder og redskaber, som også kan have relevans i andre specialer.
Med kun 10 års erfaring er pædiatrisk palliation et ungt speciale i rivende udvikling nationalt såvel som internationalt. Der arbejdes med nye tilgange til at styrke livskvalitet for familier – blandt andet gennem digitale løsninger, hjemmemonitorering og nye former for uddannelse og træning af sundhedsprofessionelle. Vi præsenterer nogle af disse redskaber, der er under udvikling.
Familierne som forudsætning
Et centralt udgangspunkt for arbejdet er følgeskab og samarbejde med familierne. På dagen vil vi derfor også belyse familiens perspektiv gennem en konkret case.
Grand Round afsluttes med en paneldebat, hvor forskellige perspektiver på samarbejdet omkring børn og familier med behov for specialiseret pædiatrisk palliation bringes i spil.
Med afsæt i dagens oplæg deltager en forælder, en kollega fra Nordsjællands Hospital og en samarbejdspartner i Københavns Kommune i en samtale om erfaringer med patientforløb, der bevæger sig mellem hospital, hjem og kommune.
Alle er velkomne, så kom og få inspiration, viden og konkrete redskaber til arbejdet med børn og unge, som lever med alvorlig og kompleks sygdom - og deres familier.
Program for Grand Round om palliation til børn og unge
Torsdag d. 26. marts 2026 kl. 08.00-08.50.
Oplæggene rundes af en med paneldebat, hvor en forælder, hospitalskollega og kommunal samarbejdspartner deltager og deler erfaringer med patientforløb, der går på tværs af sektorer.
1. Pædiatrisk palliation i perspektiv
Maja Abitz, overlæge og leder af Palliativt Team for Børn og Unge, Region Hovedstaden.
Oplægget introducerer centrale begreber, patientpopulationen samt det tværfaglige arbejde i Palliativt Team for Børn og Unge.
2. Pædiatrisk palliation på tværs – når kompleksitet kræver samarbejde
Alexandra Calmer Bungum, læge, ph.d.
Oplægget præsenterer centrale arbejdsmetoder som AMBIT, ACP og POB og hvordan de understøtter koordinerede og sammenhængende patientforløb.
(AMBIT – Adaptive Mentalization-Based Integrative Treatment. ACP – Advance Care Planning. POB – PræOperativ Behandlingsniveau-konference)
3. Pædiatrisk palliation in action – når principper bliver til praksis
Susanne Molin, anæstesi-, smerte- og palliationssygeplejerske, Palliativt Team for Børn og Unge & Videnscenter for Børnesmerter, Rigshospitalet.
En klinisk case illustrerer arbejdet i praksis, herunder:
- Dilemmaer mellem behandling/livslængde og livskvalitet
- Brug af Advanced Care Planning ACP
- Samtaler om behandlingsniveau og til- og fravalg
- Kommunikation og tilgængelighed som tryghedsskabende element
4. Pædiatrisk palliation i udvikling – digitalisering, forskning og fremtid
Thomas Nørrelykke Nissen, speciallæge, ph.d., forskningsleder, PPC Lab Copenhagen.
Forskning i sjældne og komplekse sygdomsforløb kræver samarbejde – både nationalt og internationalt.
Gennem europæiske forskningssamarbejder udvikles nye digitale løsninger til at understøtte familier i pædiatrisk palliation, herunder hjemmemonitorering, digitale platforme samt brug af VR og AI i uddannelse og træning af sundhedsprofessionelle.
5. Paneldebat – samarbejde omkring familien
Paneldebatten samler forskellige perspektiver på samarbejdet omkring børn og familier med behov for specialiseret pædiatrisk palliation.
Med afsæt i dagens oplæg deler en forælder, en hospitalskollega og en kommunal samarbejdspartner deres erfaringer med patientforløb, hvor indsatsen bevæger sig mellem hospital, hjem og kommune.
Moderatorer:
- Louise Bligaard Winther, socialrådgiver, Palliativt Team for Børn og Unge.
- Thomas Nørrelykke Nissen, speciallæge, ph.d.
Paneldeltagere:
- Mette Joensen, mor til Mads.
- Mia Ortved Bjerager, ledende overlæge, Neonatalafdelingen, Nordsjællands Hospital.
- Susanne Johansen, faglig sygeplejeleder i Københavns Kommunes Akutteam.