
Anna Duc Jensen modtog tidligere på året prisen for 'Årets initiativ for yngre læger' for udviklingen og implementeringen af sin rygkirurgiske simulationsmodel samt etableringen af SONAR-simulationslaboratoriet.
En rigtig god opfindelse ofte er kendetegnet ved at være så simpel og åbenlys, at man kan undres over, at den ikke er blevet opfundet tidligere.
Og netop sådan en opfindelse har kirurg og forsker Anna Duc Jensen bogstavelig talt lagt krop til.
Modellen forestiller to af hendes egne ryghvirvler og koster kun omkring 20 kroner at fremstille ved hjælp af 3D-printning. Til sammenligning koster eksisterende træningsmodeller op til omkring 50.000 kroner.
– Vi lærer jo ikke at operere på medicinstudiet. Det er først noget, vi lærer, når vi kommer ud, fortæller Anna Duc Jensen, der oprindeligt arbejdede som kirurg på rygkirurgisk afdeling, men nu forsker på fuld tid.
Simpel og realistisk
Hun fik idéen til den innovative træningsmodel, mens hun arbejdede med uddannelse af yngre læger på Afdeling for Rygkirurgi, Led og Bindevævssygdomme på Rigshospitalet, Glostrup.
Projektet er udviklet i samarbejde med hendes hovedvejleder Louise Møller Jørgensen samt Annas bror, Peter Duc Hansen, der bidrog til det tekniske design.
– Rygkirurgi er udfordrende at lære. På mange nogle områder faktisk sværere end hjernekirurgi. Som uddannelseslæge skal man hurtigt lære at navigere i et uoverskueligt felt omkring meget delikat væv. Det stiller høje krav til dine tekniske færdigheder, siger hun.
Traditionelt lærer yngre kirurger efter princippet 'see one, do one, teach one', hvor man først observerer og senere prøver enkelte dele af operationen på patienter.
– Vi øver sådan set på vores patienter. Nu om dage findes der godt nok simulationsudstyr, men det er dyrt og ofte utilgængeligt. Enten er det modeller op mod 50.000 kroner, eller også er det grisemodeller, som kræver specialiseret udstyr og faciliteter, hvorfor det praktiske formål ikke bliver brugt, siger hun.

Anna Duc Jensen demonstrerer i SONAR-simulationslaboratoriet, hvordan man kan øve rygoperationer ved hjælp af den 3D-printede model af hendes egen rygsøjle.
Familiesamarbejde
Derfor begyndte hun at udvikle sin egen løsning. Hun fik radiologisk afdeling til at CT-scanne sin rygsøjle og fik hjælp af sin bror, Peter Duc Hansen, der er civilingeniør og arbejder med 3D-print.
– Jeg fik hjælp fra min bror, som meget heldigt er uddannet civilingeniør og laver ph.d. inden for blandt andet 3D-printning. Sammen udviklede vi de tekniske løsninger bag modellen, fortæller hun.
Modellen forestiller segmenter i et område i lænden, hvor der ofte opereres for blandt andet diskusprolaps. Den er udviklet af billige og lettilgængelige materialer, men kan stadig bruges til realistisk træning.
– Du kan fjerne en hel diskusprolaps på den. Min bror og jeg har lavet mange forsøg, så den er støbt på en måde, som er så knoglerealistisk som muligt, siger Anne Duc Jensen.

Træningsmodellen er konstrueret af simple og billige materialer.
Vandfyldt finger
Selv komplikationer kan trænes, når fingeren fra en engangshandske fyldt med vand simulerer rygmarvssækken. Hvis den bliver beskadiget under træning, siver vandet ud – præcis som ved en rigtig komplikation under rygkirurgi. Så kan man træne teknikken i at sy den helt tæt igen.
– Det er meget rart at gøre på noget, der er dødt, fremfor på en patient, siger hun med et smil.
Ved årsskiftet 2024-2025 blev modellen indført som fast træning for alle nye læger på afdelingen. Samtidig er planen, at resten af landet skal bruge den samme metode.
Odense Universitetshospital har allerede taget modellen i brug, og Anna Duc Jensen arbejder på også at udbrede den til neurokirurgiske afdelinger i Aarhus og Aalborg.
Deles kvit og frit
Hun og kollegerne er i øjeblikket ved at færdiggøre en videnskabelig artikel om projektet. Og planen er, at både designfiler og byggevejledninger skal deles frit som open source.
– Vi har et håb om at være med til at mindske uligheden i adgang til kirurgisk færdighedstræning – også i lavindkomstområder, siger hun.
Det er også derfor, modellen ikke bliver patenteret.
– Jeg brænder meget for kirurgien og undervisningsdelen. Jeg vil hellere dele det så bredt som muligt, så andre kan få glæde af det i stedet for at forsøge at tjene penge på det, siger hun.
Komplet øvelseslaboratorium
Den billige rygmodel blev samtidig startskuddet til etableringen af SONAR – et nyt simulations- og øvelseslaboratorium på hospitalet. Navnet står for sygepleje, ortopædkirurgi, neurokirurgi, anæstesiologi og reumatologi.
Her kan læger, sygeplejersker og studerende træne en række færdigheder på tværs af faggrupper og specialer. Ud over rygkirurgi kan man blandt andet øve suturteknikker, blodprøver, anlæggelse af drop, lumbalpunktur, luftvejshåndtering og genoplivning.
Lokalet er indrettet, så udstyret altid står fremme og er let tilgængeligt.
– Du skal ikke låne nøgler eller booke tid via avancerede systemer. Hvis du lige har et hul i kalenderen mellem to patienter, kan du gå direkte herhen og træne, siger Anna Duc Jensen.
Hun håber, at simulationslaboratorier og billig træning bliver en naturlig del af fremtidens kirurgiske uddannelse.
– Simulationstræning er ikke fremtiden. Det er nutiden, slutter hun.