Gå til hovedindhold

​​​​​​​​

Ny cheflæge: - Ledelse er en holdsport

Afdeling for Øjensygdommes nye cheflæge ser frem til at kaste sig over de mange store og komplekse opgaver, sundhedsvæsnet generelt og Rigshospitalet specifikt står overfor. Samarbejde og en lyttende tilgang til ledelse er nogle af redskaberne i hans værktøjskasse​​.

Vent...


Rune Salling Holmbjørn​ har tidligere været ledende overlæge for Afdeling for Øjensygdomme på Sygehus Sønderjylland og cheflæge i Øjensygdomme på Aarhus Universitetshospital. Foto: Tonny Foghmar​

Rigshospitalets Afdeling for Øjensygdomme får ny leder, når Rune Salling Holmbjørn 1. juli overtager stillingen som cheflæge. Han har bestridt en tilsvarende stilling i tre år på Aarhus Universitetshospital og før det seks år som cheflæge på Sygehus Sønderjylland. Selv om han er forventningsfuld og spændt på at komme i gang med de nye udfordringer, har han ingen planer om at lave alt om fra dag ét.

- I første omgang er jeg nysgerrig på at finde ud af, hvordan tingene ser ud netop nu. Man skal som regel lige have et nyt sted lidt ind under huden, før man kan foretage de gode forandringer og ikke reagerer på antagelser, lyder det fra Rune Salling Holmbjørn, der kender Rigshospitalets Afdeling for Øjensygdomme som et veldrevet sted. Men også et sted, der har en række udfordringer foran sig.

- Den store opgave, der ligger for an os, er jo hele samlingen af regionen og organiseringen af øjenområdet på en måde så alle borgere i Region Østdanmark modtager en god behandling. Et godt samarbejde med de praktiserende øjenlæger og de øvrige store øjenafdelinger står ligeledes højt på dagsordenen, lyder det fra den kommende cheflæge.

Det bedste team

At øjenområdet er et felt, der er hårdt ramt af den demografiske vækst, får ikke Holmbjørn til at ligge søvnløs om natten. Samarbejde, god organisering og masser af gode kræfter, skal nok få løst opgaven, mener han.

- Det kan virkelig tydeligt mærkes, når der kommer flere ældre borgere, så der ligger en stor opgave for os i forhold til at håndtere det store ansvar, vi har. Heldigvis er der vildt mange gode kræfter på afdelingen, som jeg kan trække på, og som jeg glæder mig meget til at arbejde sammen med, lyder det fra Rune Salling Holmbjørn, der ikke går af vejen for at benytte en sportsmetafor, når han skal karakterisere sin ledelsesstil.​

- Jeg mener oprigtigt, at ledelse er en holdsport, hvor det gælder om at sætte det bedste team i forhold til de ting, man skal have løst. Jeg plejer at sige, at jeg er en blanding af en chef, der er visionsdrevet og samtidig lyttende og inddragende. Jeg er ikke en, der bare sætter sig for bordenden og dikterer, hvordan tingene skal være. 

Og netop at lytte og løfte i flok er vigtigt, når der skal findes løsninger i fremtidens sundhedsvæsen.

 - Vi står overfor mange, store og komplekse opgaver. Og dem kan man slet ikke rumme i et enkelt hoved. Jeg har selvfølgelig en mening om, hvordan tingene skal være, men min mening er jo ikke altid den bedste og i hvert fald ikke den eneste, så jeg lytter meget gerne. Man når nu en gang oftest frem til de bedste løsninger, når man har været flere til at tænke, lyder det afsluttende fra Rune Salling Holmbjørn.​​​


Overblik, erfaring og samarbejdsvilje

Fra centerledelsens side er der stor opbakning og store forventninger til Rune Salling Holmbjørn.

- Vi glæder os til Rune Salling Holmbjørn starter som cheflæge på øjenafdelingen. Øjenafdelingen har og er usædvanlig innovativ og veldrevet. Dette mener vi at Rune vil være i stand til at fortsætte, samtidig med at han skal indgå i løsning af de store opgaver, der kommer med implementeringen af sundhedsreformen, lyder det fra Thomas Høi-Hansen, der er vicedirektør og centerdirektør for HovedOrtoCentret.

Han understreger, at både Runes menneskelige og faglige kompetencer er vigtige for, at samarbejdet bliver succesfuldt.

- Det kræver overblik, erfaring, samarbejdsvilje og stærke menneskelige kundskaber for at lykkes i den her stilling, og det har Rune demonstreret. Rune og Chefsygeplejerske Kirsten Engelhard vil tilsammen danne et stærkt og dynamisk ledelsesteam, som vi ser frem til at følge i det videre arbejde med at udvikle afdelingen.​

Redaktør

Kommentarer 

Du skal være logget ind for at benytte denne funktionalitet.

Opret profil
RSS kommentarspor Tilmeld kommentarspor

 

Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden