Gå til hovedindhold

​​​

Nyt hjertecenter samler behandling af hjertesygdomme

​Politikere vedtager Hjertecenter Hovedstaden. Det nye Hjertecenter skal ligge på Rigshospitalet og Herlev - Gentofte Hospital på Gentofte og får en central rolle i at understøtte behandling af hjertesygdomme til gavn for det kardiologiske område i hele regionen.

Vent...


​Al invasiv behandling af hjertesygdomme samles i Hjertecenter Hovedstaden. Rigshospitalets Afdeling for Hjertesygdomme bliver det organisatoriske anker, mens Gentofte Hospital får en af Europas største enheder for specialiseret invasiv behandling af forstyrrelser i hjerterytme.

Det nye centers styrke og faglige samlingskraft bliver for alvor en realitet, når hjerteafdelingerne på Nordsjællands og Bispebjerg Hospitaler efter planen også bliver en del af Hjertecenter Hovedstaden som det næste skridt.


Thomas Høi-Hansen, vicedirektør på Rigshospitalet, ser frem mod etableringen af Hjertecenter Hovedstaden med glæde og begejstring.

- Vi har sammen en vision om at skabe et fantastisk center, der er fælleseje for alle regionens hjerteafdelinger, hvor vi er til gavn for hinanden og de mange patienter, der har behov for behandling af deres hjertesygdom. Det er en vision, vi skal udvikle sammen med de andre hospitaler, der kommer med hver deres kompetencer og faglige input inden for hjerteområdet, siger Thomas Høi-Hansen.​

Han fortæller videre, at styregruppeprocesserne er sat i gang, og samarbejdet går rigtig godt:

- Man kan mærke, det er en anden proces end andre lignende processer. Det handler om at skabe et godt fælles afsæt for noget, der er til gavn for flere og andre end os selv. Vi drømmer om, at Hjertecenter Hovedstaden kan være en fælles paraply for både høj faglig ekspertise og stærke og smidige patientforløb med excellent behandling. Det er tydeligt, at det har vi alle en fælles ambition om at lykkedes med, fortæller Thomas Høi-Hansen.

Lisbet Ravn, vicedirektør på Herlev-Gentofte Hospital er også glad for processen og ser frem til at understøtte Hjertecenter Hovedstaden med en masse plads på matriklen i Gentofte:

- Der er ingen tvivl om, at Hjertecenter Hovedstaden bliver til stor gavn for patienterne. På Herlev og Gentofte Hospital ser vi frem til at samle vores meget stærke hjertemedicinske miljø på Herlev-matriklen og samarbejde med det nye visionære hjertecenter om klinik, forskning og udvikling, samtidig med at Gentofte-matriklen bliver et af Europas største arytmi- og ablationscentre. Vi glæder os i det hele taget over at kunne bidrage stærkt til at løfte hjerteområdet op til nye højder i Region Hovedstaden.

Nordsjællands og Bis​​pebjerg Hospitaler bliver også en del ​af Hjertecenter Hovedstaden i 2025

Som en del af den politiske plan om at samle og styrke behandlingen af hjertesygdomme bliver den

Invasive kardiologiske behandling samlet i Hjertecenter Hovedstaden, og dermed ophører den invasive behandling af hjertesygdom på Region Hovedstadens øvrige hjerteafdelinger - Nordsjællands Hospital, Bispebjerg-Frederiksberg Hospital og Herlev-Gentofte Hospital, Herlev.

Den nuværende behandling på akuthospitalerne i form af pacemaker-anlæggelse og KAG-aktivitet overgår til Hjertecenter Hovedstaden.

Der vil fortsat være modtagelse af hjertepatienter på alle regionens akutmodtagelser, ligesom ukompliceret behandling af hjertesygdomme (hovedfunktionsniveau) og udvalgt ikke-invasiv specialiseret behandling fortsat vil foregå på Region Hovedstadens øvrige kardiologiske afdelinger.

- Det er en stor ting, når man skal slippe et område og de medarbejdere der er tilknyttet, og jeg er fuld af ydmyghed over at få overdraget hjertekompetenceområder som disse, siger Thomas Høi-Hansen om samlingen af den specialiserede hjertebehandling:

- Vi har alle fokus på at sikre, at alle lander godt i de ændringer, der er blevet vedtaget. Vi har en stor og vigtig opgave foran os, som starter med nogle konkrete patientforløb og så er det planen, at visionen og de konkrete initiativer for Hjertecenter Hovedstaden skal vokse derfra.

- Derudover har vi har både i styregruppearbejdet og fra politikernes vision for det nye center stor opmærksomhed på at understøtte og sikre fagligt attraktive miljøer på tværs af alle Region Hovedstadens kardiologiske afdelinger, tilføjer han og fremhæver, at det er et samarbejde og et fællesskab, som han også håber Amager-Hvidovre Hospitals kardiologiske afdeling, er en naturlig del af.

​​​Hjertecenter Hovedstaden ser dagens lys 16. november i år

Arbejdet med at gøre det nye Hjertecenter Hovedstaden til virkelighed er i gang.  Styregrupper skal arbejde med organisationsprocesserne for henholdsvis Rigshospitalet og Gentofte Hospital, som skal være klar den 16. november, hvor planen er, at Hjertecenter Hovedstadens ser dagens lys.

En anden styregruppe arbejder på at integrere invasive kardiologiske procedurer i Hjertecenter Hovedstaden fra Nordsjælland og Bispebjerg-Frederiksberg Hospital, som man forventer bliver en del af Hjertecenter Hovedstaden i løbet foråret 2025.

Der er nedsat et midlertidigt MED-udvalg for de medarbejdere på Rigshospitalet og Gentofte Hospital, der skal være en del af Hjertecenter Hovedstaden, og som overgår til det nye center den 16. november.

Herudover deltager en medarbejderrepræsentant og en lederrepræsentant fra Nordsjællands Hospital og en medarbejderrepræsentant og lederrepræsentant fra Bispebjerg-Frederiksberg Hospital, som observatører med henblik på medinddragelse af de to afdelinger, som i løbet af næste år skal flytte funktioner til det nye hjertecenter.​

En del af Hospitalsplan 2025

Etableringen af et nyt fælles hjertecenter i hovedstaden er en del af Hospitalsplan 2025. Udover et nyt fælles hjertecenter er der også ændringer for det akutte område.

Politikerne i Region Hovedstaden ønsker, at akutte patienter, der potentielt er alvorligt syge og måske skal indlægges, modtages på akuthospitalet i Herlev, mens Akutklinikken i Gentofte skal tage sig af voksne og børn, hvis de bliver syge uden for egen læges åbningstid eller kommer til skade, så de har brug for at se en læge akut.

- Jeg er meget tilfreds med, at alle partier har taget ansvar for at træffe de nødvendige og modige beslutninger om at flytte indlæggelse af akutte medicinske patienter fra Gentofte til Herlev. Patienterne skal tilbydes den bedste akutte behandling, og derfor er vi på grund af personalemangel på Gentofte nødt til at se kritisk på den måde vi har indrettet vores akutte område - som ikke kunne afvente den næste hospitalsplan i 2030, siger regionsrådsformand Lars Gaardhøj (S).​

Overordnet om ændringerne på hjerteområdet

Rigshospitalet og Gentofte-Herlev Hospital har stor ekspertise i specialiserede invasive operationer i og omkring hjertet. Regionen samler behandlingerne i et center organisatorisk forankret på Rigshospitalet med en enhed på Rigshospitalet og en enhed på Gentofte Hospital.

På Rigshospitalet, Blegdamsvej, bliver de iskæmiske aktiviteter samlet, mens man samler behandling for planlagt invasiv arytmi (rytmeforstyrrelser) på Gentofte Hospital. Ændringen betyder, at der årligt kommer flere patienter til Gentofte.

Der vil fortsat være modtagelse af hjertepatienter på alle regionens akutmodtagelser, ligesom ukompliceret behandling af hjertesygdomme (hovedfunktionsniveau) og udvalgt ikke-invasiv specialiseret behandling fortsat vil foregå på Region Hovedstadens øvrige intern medicinske/kardiologiske afdelinger.

Rigshospitalet vil fortsat have ansvar for en række højt specialiserede invasive funktioner, som ikke berøres af ændringerne på hjerteområdet (fx hjertestop, hjerteklapbehandling, transplantationer og børn med hjertesygdom).

Læs mere​​​​

Læs mere om Hospitalsplan 2025.pdf

Region Hovedstadens pressemeddelelse om ændringerne på sundhedsområdet​​




Redaktør

Kommentarer 

Du skal være logget ind for at benytte denne funktionalitet.

Opret profil
RSS kommentarspor Tilmeld kommentarspor

 

Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden