Afdelingsledelser i Neurocentret

Ledelserne i Neurocentrets 7 afdelinger. 

Neurofysiologisk Klinik

Steffen Birk 
Ledende overlæge
E-mail: steffen.birk@regionh.dk

Telefon: 38 63 42 35 / 35 45 36 94  



  Anita Bak Johansen
  Ledende neurofysiologiassistent
  E-mail: anita.bak.johansen@regionh.dk
 Telefon: 38 63 25 01



Neuroanæstesiologisk Klinik 

  Kim Garde 
  Ledende overl​æge 
  E-mail: Kim.Garde@regionh.dk




Dorte Inekci 
Konstitueret ledende oversygeplejerske - Blegdamsvej
E-mail: Dorte.Inekci@regionh.dk

Lene Dalum Jensen
Konstitueret ledende oversygeplejerske - Glostrup
E-mail: Lene.dalum.jensen@regionh.dk

Neurokirurgisk Klinik 

 Morten Ziebell
  Ledende overlæge
  Sekretær, administrativt: 35 45 23 90
  Sekretær, patientrelateret: 35 45 31 88


  Janne Jakobsgaard​
  Ledende oversygeplejerske​

  E-mail: Janne.Jakobsgaard@regionh.dk
  Telefon: 35 45 23 89
  Sekretær: 35 45 23 90​​​​


Neurologisk Klinik

 Jesper Erdal
  Ledende overlæge

  E-mail: ​Jesper.Erdal@regionh.dk
  Telefon: 38 63 30 67 / 35 45 20 87



  Mette Egelund 
  Ledende oversygeplejerske, MPA
  Telefon: 35 45 27 46



Krisepsykologisk Klinik

​​  Anders Korsgaard Christensen 
  Chefpsykolog, leder af Krisepsykologisk Enhed​​​



Klinik for Rygmarvsskader

Claus Andersen 
Ledende overlæge, dr. med.
E-mail: claus.andersen@regionh.dk
Telefon: 38 63 19 73



Janni Sleimann 
Ledende terapeut 

E-mail: janni.sleimann@regionh.dk
Telefon: 38 63 19 78



René Richard
Ledende oversygeplejerske
Telefon: 38631980



​Klinik for Højt Specialiseret Neurorehabilitering/Traumatisk Hjerneskade

Christian Pilebæk Hansen
Ledende overlæge
Telefon: 23 10 55 83​​



  Hanne Munk
  Ledende terapeut
​​  Telefon: 38 62 28 60



Redaktør