Klinikledelser i Neurocentret

Ledelserne i Neurocentrets 7 klinikker. 

Neurofysiologisk Klinik


Benedikte Wanscher
Ledende overlæge, ph.d. 



  Anita Bak Johansen
  Ledende neurofysiologiassistent




Steffen Birk 
Ledende overlæge 




Neuroanæstesiologisk Klinik 

  Kim Garde 
  Klinikchef og overl​æge 
  E-mail: Kim.Garde@regionh.dk




Lone Grønlund Piening
Ledende oversygeplejerske   
Tlf.: 38 63 31 68


Neurokirurgisk Klinik 
  Jannick Brennum​
  Klinikchef
  Tlf.: 3545 5845
  Sekretær, administrativt: 3545 2390
  Sekretær, patientrelateret: 3545 2885
  Janne Jakobsgaard​
  Oversygeplejerske​

  E-mail: Janne.Jakobsgaard@regionh.dk
  Tlf.: 3545 2389
  Sekretær: 3545 2390​​​​


Neurologisk Klinik

  Gunhild Waldemar
  Fungerende klinikchef
  Tlf.: 3545 2580

  E-mail: ​gunhild.waldemar.01@regionh.dk



  Mette Egelund 
  Oversygeplejerske, MPA
  Tlf.: 3545 2746
  E-mail: Mette.Egelund@regionh.dk



  Jette Bernbom
  Oversygeplejerske
  Tlf.: 38 63 34 00

  E-mail:​ jette.bernbom.johansen@regionh.dk​​



Krisepsykologisk Klinik

​​  Anders Korsgaard Christensen 
  Chefpsykolog, leder af Krisepsykologisk Enhed​​​



Klinik for Rygmarvsskader

Claus Andersen 
Klinikchef, overlæge, dr. med.
Telefon: 38 63 19 73
E-mail: claus.andersen@regionh.dk


  Hanne Folden Lindholdt 
  Ledende oversygeplejerske
  Tlf.: 38 63 19 80


Janni Sleimann 
Ledende terapeut 

Telefon: 38 63 19 78
E-mail: janni.sleimann@regionh.dk




​Klinik for Højt Specialiseret Neurorehabilitering/Traumatisk Hjerneskade

Christian Pilebæk Hansen
Klinikchef
Tlf.: 23 10 55 83​​



  Hanne Munk
  Ledende terapeut
  Tlf.: 38 62 28 60
​​ 


Redaktør