Klinikledelser i Neurocentret

Ledelserne i Neurocentrets 7 klinikker. 

Neurofysiologisk Klinik

Steffen Birk 
Klinikchef
E-mail: steffen.birk@regionh.dk

Telefon: 38 63 42 35 / 35 45 36 94  



  Anita Bak Johansen
  Ledende neurofysiologiassistent
  E-mail: anita.bak.johansen@regionh.dk
 Telefon: 38 63 25 01




Neuroanæstesiologisk Klinik 

  Kim Garde 
  Klinikchef og overl​æge 
  E-mail: Kim.Garde@regionh.dk




Lone Grønlund Piening
Ledende oversygeplejerske   
Telefon: 38 63 31 68


Neurokirurgisk Klinik 

  Jacob Springborg
  Konstitueret klinikchef
  Sekretær, administrativt: 35 45 23 90
  Sekretær, patientrelateret: 35 45 28 85

  Janne Jakobsgaard​
  Oversygeplejerske​

  E-mail: Janne.Jakobsgaard@regionh.dk
  Telefon: 35 45 23 89
  Sekretær: 35 45 23 90​​​​


Neurologisk Klinik

 Jesper Erdal
  Klinikchef

  E-mail: ​Jesper.Erdal@regionh.dk
  Telefon: 38 63 30 67 / 35 45 20 87



  Mette Egelund 
  Oversygeplejerske, MPA
  Telefon: 35 45 27 46



  Jette Bernbom
  Oversygeplejerske
  E-mail:​ jette.bernbom.johansen@regionh.dk​​ 
  Telefon: 38 63 34 00

  



Krisepsykologisk Klinik

​​  Anders Korsgaard Christensen 
  Chefpsykolog, leder af Krisepsykologisk Enhed​​​



Klinik for Rygmarvsskader

Claus Andersen 
Klinikchef, overlæge, dr. med.
E-mail: claus.andersen@regionh.dk
Telefon: 38 63 19 73



Janni Sleimann 
Ledende terapeut 

E-mail: janni.sleimann@regionh.dk
Telefon: 38 63 19 78



​Klinik for Højt Specialiseret Neurorehabilitering/Traumatisk Hjerneskade

Christian Pilebæk Hansen
Klinikchef
Telefon: 23 10 55 83​​



  Hanne Munk
  Ledende terapeut
​​  Telefon: 38 62 28 60


Redaktør