​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Professorer

Neurocentret har 21 professorer, der forsker inden for neuroområdet. Du kan læse mere om professorerne og deres forskningsområder. 


Epilepsi
Anne Sabers
Prof​​essor i neuro​logi, overlæge dr. med.
E-m​​ail​: ​anne.sabers@regionh.dk
Tlf.: + 45 35​​​ 45 80 97 eller +45 22 46 32 58

ChristianKrarup20141107TB_100x130.jpg

​Nerver og regeneration
Christian Krarup ​
Professor i klinisk neurofysiologi, dr.med.
E-mail: christian.krarup@regionh.dk 
Tlf.: +45 35 45 30 60

Rygmarvsskader
Fin Biering-Sørensen
Professor i Klinik for Rygmarvsskader i Neurocentret
E-mail: fin.biering-soerensen@regionh.dk
Tlf.: +45 38 63​​ 19 10​

Multipel Sklerose​
Finn T. Selleberg
​​Professor, overlæge, dr. med., ph.d.​
E-mail: finn.t.sellebjerg@regionh.dk 
Tlf.: +45 35 45 22 80​​


Translationel neurobiologi
Gitte Moos Knudsen 
Professor i klinisk neurobiologi, dr. med., overlæge, ordførende professor og leder af Neurobiologisk Forskningsenhed
E-mail: gitte@nru.dk
Tlf.: + 45 35 45 67 12 eller + 45 ​35 45 67 20​

Gunhild Waldemar_portræt_100x130.JPG

Demens
Gunhild Waldemar 
Professor i neurologi, koordinerende professor for Neurocentret og leder af Nationalt Videnscenter for Demens
E-mail: gunhild.waldemar.01@regionh.dk
Tlf.: +45 35 45 25 80 el. +45 35 45 28 62

​​Neurologiske lægemidler
Jens Damsgaard Mikkelsen 
Professor i translationel neurofarmakologi, dr. med, 
E-mail: jens.mikkelsen@nru.dk
​​Tlf.:+45 35 46 67 40 eller +45 35 45 67 01

Migræne
Jes Olesen 
Professor i neurologi og stifter af Dansk Hovedpinecenter, Neurologisk Klinik i Neurocentret
E-mail: jes.olesen@regionh.dk
Tlf.: +45 38 63 30 36​

Multipel sklerose​​ og synsnervebetændelse​
Jette Lautrup Frederiksen​
Professor i sklerose i Neurologisk Klinik i Neurocentret
E-mail: jette.lautrup.frederiksen.battistini@regionh.dk 
Tlf.: +45 38 63 ​30 41 ​​

​Neuromuskulære sygdomme
John Vissing
Professor i muskelsygdomme, dr.med., overlæge ved og leder af Neuromuskulær Klinik og forskningsenhed
E-mail: john.vissing@regionh.dk
Tlf.: +45 35 45 18 42​

Neuroanæstesiologi
Kirsten Møller 
Professor i neuroanæstesiologi og neurointensiv terapi, overlæge, ph.d., dr.med.
E-mail: kirsten.moeller.01@regionh.dk
Tlf.: +45 35 45 16 16​

​Hydrocefalus og hjernekræftbehandling
Marianne Juhler 
Professor i eksperimentel neurokirurgi, overlæge, dr. med. 
E-mail:  marianne.juhler@regionh.dk
Tlf.: +45 35 45 20 88​

​​

Klinisk neurofysiologi 
Martin Johannes Lauritzen
Professor i klinisk neurofysiologi i Neurofysiologisk Klinik i Neurocentret
E-mail: martin.johannes.lauritzen@regionh.dk
Tlf.: +45 38 63 25 00​​​​​

Migræne
Messoud Ashina
Professor i  migræne i Dansk Hovedpinecenter, Neurologisk Klinik i  Neurocentret
E-mail: messoud.ashina@regionh.dk
Tlf.: +45 38 63 33 85 ​​

​Epilepsi
Olaf B. Paulson
Professor i neurologi, overlæge, dr.med. 
E-mail: olaf.bjarne.paulson@regionh.dk
Tlf.: 35 45 67 10​

​Multipel sklerose
Per Soelberg Sørensen 
​Professor i klinisk multipel sklerose, overlæge, dr.med. og leder af Dansk Multipel Sclerose Center  
E-mail: per.soelberg.soerensen@regionh.dk
Tlf.: 35 45 20 80​

Søvnsygdomme
Poul Jørgen Jennum
​Professor i søvnsygdomme og klinisk neurofysiologi i Dansk Center for Søvnmedicin, Neurofysiologisk Klinik i Neurocentret. ​​
E-mail: poul.joergen.jennum@regionh.dk
Tlf.: +45 38 63 25 12​​

Hovedpine
Rigmor Højland Jensen
Professor i  hovedpine i Dansk Hovedpinecenter, Neurologisk Klinik i Neurocentret.
E-mail: rigmor.jensen@regionh.dk
Tlf.: +45 38 63 30 59​

​Biomarkører for demenssygdomme
Steen Gregers Hasselbalch 
Professor i kognitiv neurologi og demenssygdomme, overlæge 
E-mail: steen.hasselbalch.01@regionh.dk
Tlf.: +45 35 45 67 02

​Multipel Sklerose, Huntingtons Sygdom, Hjernetumorer
Steven A. Goldman 
Professor, Forskningsrådgiver i Neurocentret
E-mail: steven.alan.goldman@regionh.dk   / goldman@sund.ku.dk

TiitMathiesen130x100.png
Neurokirurgi

Tiit Mathiesen
Professor og overlæge i neurokirurgi, Neurokirurgisk Klinik i Neurocentret 
E-mail: tiit.illimar.mathiesen@regionh.dk
Tlf.: +45 35 45 20 90