Uddannelse i Urologisk Klinik

Rigshospitalet er ud over at være et højt specialiseret behandlingshospital også uddannelsessted for en lang række forskellige faggrupper. I Urologisk Klinik uddanner vi læger, sygeplejersker og SOSU assistenter.

​​​​​​​​​​​​​

Uddannelsen af sygeplejestuderende og SOSU assistentelever

Klinisk vejleder
Marianne Holk Middelbeek

Email: marianne.holk.middelbeek@regionh.dk


Uddannelsen af sygeplejestuderende og SOSU assistentelever

Klinisk vejleder
Rie Thiesen

Email: rie.tabita.thiesen@regionh.dk


Videreuddannelse og kvalificering af uddannet plejepersonale

Klinisk sygeplejespecialist
Susanne Vahr

Email: susanne.vahr@regionh.dk
Tlf: 3545 1704


Uddannelsen af medicinstuderende

Ulla Nordström Joensen
Afdelingslæge

Email: Ulla.Nordstroem.Joensen@regionh.dk

Martin Andreas Røder
Afdelingslæge
Email: Martin.Andreas.Roeder@regionh.dk


Uddannelsen af speciallæger

Mikael Aagaard 
Email: mikael.aagaard@regionh.dk


​ ​​

 

 
Redaktør