Kontakt Neonatalklinikken

​​​​​​​​​​​​​

​​​Kontaktoplysninger til Neon​atalklinikken


Personfølsomme henvendelser

Hvis din henvendelse indeholder personfølsomme oplysninger som CPR-nummer, adresse eller oplysninger om helbredsforhold, skal du bruge sikker digital post.  Log ind med NemID og skriv sikkert og krypteret til os. Læs mere om sikker digital post på borger.dk

Øvrige henvendelser

Hvis din henvendelse ikke indeholder personfølsomme oplysninger, kan du ​sende en almindelig e-mail til os på: neonatal@regionh.dk


Neonatalklinikken
Afsnit 5023

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø




Maturteam

Maturteam
Afsnit 5021

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø

Se postadresse


Sekretær
Tlf.: 3545 5021
Fax: 3545 5025
Mail: neonatal@regionh.dk 

Sygeplejersker
Tlf. 3545 4671


Afdelingssygeplejerske
Rikke Louise Stenkjær
Tlf. 3545 4661
Dect. 5-0823
Mail: rikke.louise.stenkjaer@regionh.dk 

Assisterende afdelingssygeplejerske
Signe Hjuler/Mette Demus (konstitueret)
Tlf. 3545 4661
Dect. 5-6945
Mail: signe.hjuler@regionh.dk

Klinisk sygeplejevejleder
Anne Vinther
Tlf. 3545 4661
Dect. 5-9584/5-9422 
Mail: anne.vinther@regionh.dk



Præmaturteam

Præmaturteam
Afsnit 5023

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø

Se postadresse


Sekretær
Tlf. 3545 5023
Fax: 3545 5025
Mail: neonatal@regionh.dk

Sygeplejersker
Tlf. 3545 5812

Afdelingssygeplejerske
Charlotte Helena Thode
Tlf. 3545 5802
Dect. 5-1799
Mail: charlotte.helena.thode@regionh.dk

Assisterende afdelingssygeplejerske
Anne Lucht
Tlf. 3545 5802
Dect. 5-6946
Mail: anne.lucht@regionh.dk

Klinisk sygeplejevejleder
Linda Lundstrøm
Tlf. 3545 5802
Dect. 5-8755
Mail: linda.lundstroem@regionh.dk

Klinisk sygeplejespecialist
Susanne Søndergaard Kappel
Tlf. 3545 5802
Dect. 5-8613
Mail: susanne.soendergaard.kappel@regionh.dk


Vis på kort 


Koordinator ved melding af børn

Sunna G. Hermann og Ditte Rosé Lose (dagtid)
Tlf. 3545 8562​

​Ambulatorium

Ambulatorium
Afsnit 5024

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø




Sekretær
Tlf. Dagtid (8-14): 3545 0703

Henvendelse i receptionen afsnit 5024/5023​​

Vis på kort 


Projekt Støtte efter udskrivelsen

Sygeplejerske
Projektdeltagere kan kontakte sygeplejersken på:
Tlf.: 5144 5960 
Telefontid: ​mandag, tirsdag, torsdag og fredag


​​​Tidligt Hjemmeophold (T​​HO)​

Tidligt Hjemmeophold (T​​HO)​
Afsnit 5024

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø

Se postadresse 


Sekretær
Tlf. Dagtid (8-15): 3545 5024
Mail: neonatal@regionh.dk

Henvendelse i receptionen


THO-koordinator og projektleder
Joan Neergaard Larsen
Dect. 5-8745
Mail: joan.neergaard.larsen.01@regionh.dk

THO-sygeplejersker
Maria Scheutz
Mail: maria.scheutz@regionh.dk


Malene Bjerre Nielsen 
Mail: malene.bjerre.nielsen@regionh.dk



Bioanalytikere

​Lene N. Madsen og Elisabeth Krogh
Tlf. 3545 4324 
Dect. 5-0677

Socialrådgiver og psykolog

​Socialrådgiver
Anne-Lis Mark
Tlf. 3545 40 80

Træffes: mandag - onsdag

Psykolog
Lisbeth Gath
Tlf. 3545 3617


​Klinik​ledelsen

Klinikchef, Overlæge
Steen Axel Hertel​

Direkte telefon: 3545 8703
Fax: 3545 5025
Mail: Steen.Axel.Hertel@regionh.dk

Oversygeplejerske
Mette Andersen

Direkte telefon: 3545 8292
Fax: 3545 5025
Mail: Mette.Andersen.05@regionh.dk



​​​Stabsfunktioner

Professor, overlæge, dr.med
Gorm Greisen
Tlf. 3545 4320
Dect. 5-1326
Mail: Gorm.Greisen@regionh.dk

​Klinisk forsker og sygeplejespecialist​
Janne Weis
Tlf. 3545 4864
Dect. 5-8614
Mail: janne.weis@regionh.dk
Lokation: Afsnit 5024 ​

Præparationssygeplejerske
Kristin Einarsdottir
Dect. 5-0550
Mail: kristin.einarsdottir@regionh.dk
Lokation: Afsnit 5023

Kli​nisk sygeplejespecialist​
Sanne Allermann Beck
Dect. 5-0931
Mail: sanne.allermann.beck@regionh.dk
Lokation: Afsnit 5024

Driftassistenter
Maria Bakic
Dect. 5-0831
Mail: ilinca.maria.bakic@regionh.dk
Lokation: Afsnit 5021

Liliana Nacu Manole
Dect. 5-8223
Mail: liliana.macu.manole@regionh.dk
Lokation: Afsnit 5023/5024

Strikke​tøj og hæklede sprutter​

Sekretær
Janne Nørgaard Nielsen
Tlf.: 3545 5021
Mail: Janne.Noergaard.Nielsen.01@regionh.dk


Spruttegruppens hjemmeside:
www.spruttegruppen.dk


​​

Redaktør