Kontakt Neonatalklinikken

​Kontaktoplysninger for Neonatalklinikken

​​​​​​​​​​​​​

Neonatalklinikken

Afsnit 5023

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø



Meld afbud, hvis du er forhindret

Har du ikke mulighed for at komme, vil det være en stor hjælp, hvis du melder afbud til os på telefon eller ved at skrive til os.

Skriv til os

Hvis din henvendelse indeholder personfølsomme oplysninger som for eksempel dit personnummer eller oplysninger om dit helbred, skal du skrive til os på en sikker forbindelse.

For borgere og patienter








Maturteam

Maturteam
Afsnit 5021

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø

Se postadresse


Sekretær
Telefon: 35 45 50 21
Fax: 35 45 50 25
Fax må ikke anvendes, hvis din henvendelse indeholder CPR-nummer, adresse eller oplysninger om helbredsforhold.
Mail: 
neonatal@regionh.dk 

Sygeplejersker
Telefon: 35 45 46 71

Afdelingssygeplejerske
Rikke Louise Stenkjær
Telefon: 35 45 46 61
Dect. 5-0823
Mail: rikke.louise.stenkjaer@regionh.dk 

Assisterende afdelingssygeplejerske
Signe Hjuler/Mette Demus (konstitueret)
Telefon: 35 45 46 61
Dect. 5-6945
Mail: signe.hjuler@regionh.dk

Klinisk sygeplejevejleder
Anne Vinther
Telefon: 35 45 46 61
Dect. 5-9584/5-9422 
Mail: anne.vinther@regionh.dk

Vis på kortVis på kortVis på kort 



Præmaturteam

Præmaturteam
Afsnit 5023

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø

Se postadresse


Sekretær
Telefon: 35 45 50 23
Fax: 35 45 50 25
Fax må ikke anvendes, hvis din henvendelse indeholder CPR-nummer, adresse eller oplysninger om helbredsforhold.
Mail: neonatal@regionh.dk

Sygeplejersker
Telefon: 35 45 58 12

Afdelingssygeplejerske
Charlotte Helena Thode
Telefon: 35 45 58 02
Dect. 5-1799
Mail: charlotte.helena.thode@regionh.dk

Assisterende afdelingssygeplejerske
Anne Lucht
Telefon: 35 45 58 02
Dect. 5-6946
Mail: anne.lucht@regionh.dk

Klinisk sygeplejevejleder
Linda Lundstrøm
Telefon: 35 45 58 02
Dect. 5-8755
Mail: linda.lundstroem@regionh.dk

Klinisk sygeplejespecialist
Susanne Søndergaard Kappel
Telefon: 35 45 58 02
Dect. 5-8613
Mail: susanne.soendergaard.kappel@regionh.dk

Vis på kortVis på kortVis på kort 



Koordinator ved melding af børn

Sunna G. Hermann og Ditte Rosé Lose (dagtid)
Telefon: 35 45 85 62



​Ambulatorium/Reception

Ambulatorium
Afsnit 5024

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø

Se postadresse 


Sekretær
Telefon: 35 45 50 24
Telefontid: kl. 8:00 - 14:00
Mail: neonatal@regionh.dk

Ved fysisk fremmøde henvendelse i receptionen på elevatorrepos afsnit 5024.

Skriv​ til os med Sikker Digital Post (Log ind med NEMID)

Vis på kortVis på kortVis på kortVis på kortVis på kort



Projekt Støtte efter udskrivelsen

Sygeplejerske
Projektdeltagere kan kontakte sygeplejersken på:
Telefon: 51 44 59 60 
Telefontid: ​mandag, tirsdag, torsdag og fredag



Tidligt Hjemmeophold (T​​HO)

Tidligt Hjemmeophold (T​​HO)​
Afsnit 5024

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø

Se postadresse 


Sekretær
Telefon: 35 45 50 24
Telefontid: kl. 8:00 - 15:00
Mail: neonatal@regionh.dk

Henvendelse i receptionen

THO-koordinator og projektleder
Joan Neergaard Larsen
Dect. 5-8745
Mail: joan.neergaard.larsen.01@regionh.dk


THO-sygeplejersker
Maria Scheutz
Mail: maria.scheutz@regionh.dk

Malene Bjerre Nielsen 
Mail: malene.bjerre.nielsen@regionh.dk

Vis på kortVis på kortVis på kortVis på kort



Bioanalytikere

​​Lene N. Madsen og Elisabeth Krogh
Telefon: 35 45 43 24 
Dect. 5-0677



​Klinik​ledelsen

Klinikchef, overlæge
Morten Breindahl

Telefon: 35 45 87 03
Mail: morten.breindahl@regionh.dk

Oversygeplejerske
Mette Andersen
Telefon: 35 45 82 92
Fax: 35 45 50 25
Fax må ikke anvendes, hvis din henvendelse indeholder CPR-nummer, adresse eller oplysninger om helbredsforhold.
Mail: Mette.Andersen.05@regionh.dk



​​​Stabsfunktioner

Professor, overlæge, dr.med
Gorm Greisen
Telefon: 35 45 43 20
Dect. 5-1326
Mail: Gorm.Greisen@regionh.dk

​Klinisk forsker og sygeplejespecialist​
Janne Weis
Telefon: 35 45 48 64
Dect. 5-8614
Mail: janne.weis@regionh.dk
Lokation: Afsnit 5024 ​

Præparationssygeplejerske
Kristin Einarsdottir
Dect. 5-0550
Mail: kristin.einarsdottir@regionh.dk
Lokation: Afsnit 5023

Kli​nisk sygeplejespecialist​
Sanne Allermann Beck
Dect. 5-0931
Mail: sanne.allermann.beck@regionh.dk
Lokation: Afsnit 5024

Driftsassistenter
Maria Bakic
Dect. 5-0831
Mail: ilinca.maria.bakic@regionh.dk
Lokation: Afsnit 5021

Liliana Nacu Manole
Dect. 5-8223
Mail: liliana.macu.manole@regionh.dk
Lokation: Afsnit 5023/5024



Strikke​tøj og hæklede sprutter​

Sekretær
Janne Nørgaard Nielsen
Telefon: 35 45 50 21
Mail: Janne.Noergaard.Nielsen.01@regionh.dk


Spruttegruppens hjemmeside:
www.spruttegruppen.dk





Redaktør