Kontakt Neonatalafdelingen

​Kontaktoplysninger for Neonatalafdelingen

​​​​​​​​​​​​​

Neonatalafdelingen

Afsnit 5024

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø

Tlf.: 35 45 50 24



Skriv til os
Hvis din henvendelse indeholder personfølsomme oplysninger som for eksempel dit personnummer eller oplysninger om dit helbred, skal du skrive til os på en sikker forbindelse.

For borgere og patienter








Maturteam

Maturteam
Afsnit 5021

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø

Se postadresse


Sekretær
Telefon: 35 45 50 21
Fax: 35 45 50 25
Fax må ikke anvendes, hvis din henvendelse indeholder CPR-nummer, adresse eller oplysninger om helbredsforhold.
Mail: 
neonatal@regionh.dk 

Sygeplejersker
Telefon: 35 45 46 71

Afdelingssygeplejerske
Maria Scheutz (konstitueret)
Telefon: 35 45 46 61
Dect. 5-6945
Mail: maria.scheutz@regionh.dk 

Assisterende afdelingssygeplejerske
Mille Friis Bloch (konstitueret)
Telefon: 35 45 46 61
Dect. 5-6268
Mail: mille.friis.bloch@regionh.dk

Klinisk sygeplejevejleder
Anne Vinther
Telefon: 35 45 46 61
Dect. 5-9584/5-9422 
Mail: anne.vinther@regionh.dk

Vis på kortVis på kortVis på kortVis på kortVis på kortVis på kortVis på kort 



Præmaturteam

Præmaturteam
Afsnit 5023

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø

Se postadresse


Sekretær
Telefon: 35 45 50 23
Fax: 35 45 50 25
Fax må ikke anvendes, hvis din henvendelse indeholder CPR-nummer, adresse eller oplysninger om helbredsforhold.
Mail: neonatal@regionh.dk

Sygeplejersker
Telefon: 35 45 58 12

Afdelingssygeplejerske
Signe Hjuler la Cour Mathiesen (konstitueret)
Telefon: 35 45 58 02
Dect. 5-6274
Mail: signe.hjuler.la.cour.mathiesen@regionh.dk

Assisterende afdelingssygeplejerske
Maria Jensen
Telefon: 35 45 58 02
Dect. 5-6946
Mail: maria.jensen.01@regionh.dk

Klinisk sygeplejevejleder
Linda Lundstrøm
Telefon: 35 45 58 02
Dect. 5-8755
Mail: linda.lundstroem@regionh.dk

Klinisk sygeplejespecialist
Susanne Søndergaard Kappel
Telefon: 35 45 58 02
Dect. 5-8613
Mail: susanne.soendergaard.kappel@regionh.dk

Vis på kortVis på kortVis på kortVis på kortVis på kortVis på kort 



Koordinator ved melding af børn

Koordinator for Neonatalafdelingen kan træffes døgnet rundt på telefon: 35 45 85 62



​Ambulatorium/Reception

Ambulatorium
Afsnit 5024

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø

Se postadresse 


Sekretær
Telefon: 35 45 50 24
Telefontid: kl. 8:00 - 15:00
Mail: neonatal@regionh.dk

Ved fysisk fremmøde henvendelse i receptionen på elevatorrepos afsnit 5024.

Sikker Digital Post Sikker Digital PostSikker Digital PostSikker Digital PostSikker Digital PostSkriv​ til os med Sikker Digital Post (Log ind med NEMID)

Vis på kort



Projekt Støtte efter udskrivelsen

Sygeplejerske
Projektdeltagere kan kontakte sygeplejersken på:
Telefon: 51 44 59 60 
Telefontid: ​mandag, tirsdag, torsdag og fredag



Tidligt Hjemmeophold (T​​HO)

Tidligt Hjemmeophold (T​​HO)​
Afsnit 5024

Opgang 5, 2. sal
Juliane Maries Vej 6
2100 København Ø

Se postadresse 


Sekretær
Telefon: 35 45 50 24
Telefontid: kl. 8:00 - 15:00
Mail: neonatal@regionh.dk

Henvendelse i receptionen

THO-koordinator og projektleder
Joan Neergaard Larsen
Dect. 5-8745
Mail: joan.neergaard.larsen.01@regionh.dk


THO-sygeplejersker
Julie Grøndahl
Mail: julie.groendahl@regionh.dk

Sarah Helena Hejberg Pedersen
Mail: sarah.helena.kristensen@rh.regionh.dk

Malene Bjerre Nielsen 

Mail: malene.bjerre.nielsen@regionh.dk

Vis på kortVis på kortVis på kortVis på kortVis på kortVis på kortVis på kortVis på kort



Bioanalytikere

Gamilla Hayatzaki (koordinerende bioanalytiker), Elisabeth krogh og Eram Ljaz
Telefon: 35 45 43 24 
Dect. 5-0677



​Afdelingsledelsen

Ledende overlæge
Morten Breindahl

Telefon: 35 45 87 03
Mail: morten.breindahl@regionh.dk

Ledende oversygeplejerske
Sanne Allermann Beck
Telefon: 35 45 09 31
Mail: Sanne.Allermann.Beck@regionh.dk



Driftsassistenter

Maria Bakic
Dect. 5-0831
Mail: ilinca.maria.bakic@regionh.dk
Lokation: Afsnit 5021

Marina Vidojevic
Dect. 5-8223
Mail: marina.vidojevic@regionh.dk
Lokation: Afsnit 5023



Strikke​tøj og hæklede sprutter​

Spruttegruppens hjemmeside:
www.spruttegruppen.dk





Redaktør