Ansatte

Karin Kok
Klinisk diætist, cand. scient. i klinisk ernæring
Mail: kok@rh.dk
Arbejdsområde: Knoglemarvstransplanation, Børn på intensiv afd. Neonatologi. lever og nyresygdomme

Ghita Brekke
Klinisk diætist, sygeplejerske og ungeambassadør
Tlf. 35 45 85 91
Mail: Ghita.Brekke@regionh.dk
Arbejdsområde: Cystisk Fibrose,  Neuropædiatriske børn 

Dorthe Wiuf Nielsen
Klinisk diætist, NHH kandidat i klinisk ernæring, klinisk vejleder
Tlf. 35 45 83 42
Mail: dorthe.wiuf.nielsen@regionh.dk
Arbejdsområde: Endokrinologiske sygdomme, Børn med kirurgiske sygdomme, Rheumatologiske sygdomme. Klinik for sjældne handicap. Lever og nyresygdommme

Karen Noes Pedersen
Klinisk diætist
Tlf. 35 45 84 75
Mail: Karen.Noes.Pedersen@regionh.dk
Arbejdsområde: Hjertebørn, Børn med kræft, Ketogen diæt 

Sarah Juul Sørensen
Klinisk diætist, cand.scient. i klinisk ernæring
Tlf. 35 45 65  72
Mail:  Sarah.juul.soerensen@regionh.dk
Arbejdsområder: Børn med kræft. Neuropædiatriske børn


Camilla Carøe
cand. scient. i klinisk ernæring
Tlf. 35 45 18 62
Mail: Camilla.Henriksen@regionh.dk
Arbejdsområde: Metaboliske sygdomme 

Helle Skandorff Vestergaard
Klinisk diætist, cand.scient. i klinisk ernæring
Tlf. 35 45 81 61
Mail: Helle.Skandorff.Vestergaard@regionh.dk
Arbejdsområde: Metaboliske sygdomme

Christian Mølgaard
Speciallægekonsulent, Phd,
Tlf. 35 45 13 48
Mail: cm@nexs.ku.dk
Arbejdsområde : Lægefaglig konsulent

Louise Lindkvist Pedersen
Klinisk diætist, cand, scient i klinisk ernæring
Tlf. 35 45 21 97
Mail: louise.lindkvist.Pedersen@regionh.dk
Arbejdsområder: Børn med kræft, Cystisk Fibrose, knoglemarvstransplantationer
 
Mette Bay Mortensen
Klinisk diætist
Tlf. 35 45 82 22
Mail: mette.bay.mortensen@regionh.dk
Arbejdsområde. Metaboliske sygdomme

Redaktør