Patientinddragelsesdag - materialer

​På patientinddragelsesdagen d. 23. februar 2016 præsenterede vi resultaterne af 3 års arbejde med P​​lanetree og patientinddragelse i Finsencentret. Her på siden finder du præsentationerne fra de mange gode oplæg, der byder på erfaringer med at sætte patienten i centrum og konkret inspiration til systematisk patientinddragelse.

​Program for dagen med link til præsentationer

12.00: Frokost i forhallen til Auditorium​

 
12.15: Film om Planetree i Finsencentret 

 
12.30: Velkomst 
v. Sophie Hæstorp Andersen, Regionsrådsformand i Region Hovedstaden, formand@regionh.dk

 
v. Leif Panduro Jensen, Centerdirektør i Finsencentret, leif.panduro.jensen@regionh.dk  

 
12.50: Succes'er og fiaskoer i arbejdet med systematisk patientinddragelse (pdf)
v. Katrina Pitt Winther, projektleder for Planetree i Finsencentret, anna.katrina.pitt.winther@regionh.dk

 
13.05: Implementering af Planetree-modellen - hvad skal der til? (pdf)
v. Marie Fuglsang, leder af Enhed for Evaluering og Brugerinddragelse, marie.fuglsang@regionh.dk

 
13.20: Opgaven som patientrepræsentant: Det startede med en klage 
v. Erik Schrøder, patientrepræsentant, erik@klarkurs.dk

 
13.35: Spørgsmål og drøftelser med oplægsholderne

 
13.45: PAUSE 

 
13.55: Patienter introducerer nye medarbejdere i Onkologisk Klinik (pdf)
v. Finn Heiselberg, patientrepræsentant, heiselbergfinn@gmail.com
Annette Torp, patientrepræsentant, annette.torp@skolekom.dk
samt Jytte Ørsted, oversygeplejerske i Onkologisk Klinik, jytte.oersted@regionh.dk

 
14.10: Faste holdepunkter for indlagte patienter i Infektionsmedicinsk Klinik (pdf)
v. Implementeringsagenterne Emil Rune, Sygeplejerske, 
Cecilia Zacho Woetmann, sygeplejerske, cecilia.zacho.woetmann@regionh.dk
Daniel Faurholt-Jepsen, reservelæge, daniel.faurholt-jepsen@regionh.dk

 
v. Malene Jæger, sygeplejerske, malene.marup.jaeger@regionh.dk og Lars Kjeldsen, klinikchef i Hæmatologisk Klinik, lars.kjeldsen.01@regionh.dk

 
v. Jim Kinsey, director of Planetree membership experience, jkinsey@planetree.org

 
14.55: Spørgsmål og drøftelser med indlægsholderne 

 
15.10: PAUSE (Kaffe og kage)

 
v. Lena Ankersen, udviklingssygeplejerske, lena.ankersen@regionh.dk og Helle Pappot, overlæge i Onkologisk Klinik, helle.pappot@regionh.dk

 
v. Katrine Fridthjof, projektsygeplejerske i Hæmatologisk Klinik, katrine.seier.fridthjof@regionh.dk

 
16.10: Spørgsmål og drøftelser med indlægsholderne

 
v. Alan Manning, COO at Planetree, USA, amanning@planetree.org

 
16.50: Patientinddragelse - vejen herfra
v. Mette Rosendal Darmer, centerchefsygeplejerske i Finsencentret, mette.rosendal.darmer@regionh.dk

 
17.00: Farvel og tak for i dag. ​​​​
 
 
Redaktør