Klinikledelser i Diagnostisk Center

​​Diagnostisk center består af 8 diagnostiske klinikker samt DEKS og Medicinsk Forskningsbibliotek, som hver især har egen ledelse. Her finder du en oversigt over ledelser i Diagnostisk Centers klinikker.

​​

 

 

Enhed for Genomisk Medicin

Finn Cilius Nielsen 
Professor, overlæge
E-mail: finn.cilius.nielsen@regionh.dk
Telefon: 35 45 22 23 / 51 68 45 32

Enhed for Genomisk Medicin
Martin Skygge
Ledende bioanalytiker
martin.skygge@regionh.dk
Telefon: 35 45 06 72 

​​Klinisk Biokemisk Afdeling
Linda Hilsted
Klinikchef, overlæge
E-mail: linda.hilsted@regionh.dk
Telefon: 35 45 20 16

 

​Klinisk Biokemisk afdeling
Lone Christiansen
Ledende bioanalytiker
E-mail: lone.christiansen.03@regionh.dk
Telefon: 35 45 20 10

Klinisk Genetisk Klinik
Anne-Marie Gerdes
Klinikchef, professor, ph.d.
E-mail: anne-marie.gerdes@regionh.dk
Telefon: 35 45 48 89

Klinisk Genetisk Klinik 
Peter Böhm
Ledende bioanalytiker, MSc
Email: peter.boehm@regionh.dk
Telefon: 35 45 46 54

Klinisk Immunologisk Afdeling
Morten Bagge Hansen
Klinikchef, overlæge, dr. med
E-mail: morten.bagge.hansen@regionh.dk
Telefon: 35 45 25 83

Klinisk Immunologisk Afdeling
Susan Mathiassen
Chefbioanalytiker
E-mail: susan.mathiasen@regionh.dk
Telefon: 35 45 34 71

Klinisk Mikrobiologisk Afdeling
Niels Frimodt-Møller
Klinikchef, professor, dr. med. 
E-mail: niels.frimodt-moeller@regionh.dk
Telefon: 35 45 49 75

Klinisk Mikrobiologisk Afdeling
Annette Dreyer
Ledende bioanalytiker
E-mail: annette.dreyer@regionh.dk
Telefon: 35 45 64 17

Patologiafdelingen
Vera Timmermans Wielenga
Klinikchef, overlæge, dr. med. 
E-mail: vera.timmermans.wielenga@regionh.dk
Telefon: 34 45 53 16

Patologiafdelingen
Christine Gundelach Rannes
Ledende bioanalytiker 
E-mail: christine.gundelach.rannes@regionh.dk
Telefon: 35 45 54 20

Klinisk for Klinisk Fysiologi, Nuklearmedicin og PET
Liselotte Højgaard
Klinikchef, professor, dr. med
E-mail: liselotte.hoejgaard@regionh.dk
Telefon: 35 45 42 15

Klinisk for Klinisk Fysiologi, Nuklearmedicin og PET
Linda M. Kragh
Ledende bioanalytiker
E-mail: linda.mona.kragh@regionh.dk
Telefon: 35 45 16 77

Radiologisk Klinik
Ilse Vejborg
Klinikchef, screeningchef, overlæge
E-mail: ilse.vejborg@regionh.dk
Telefon: 35 45 22 27

Radiologisk Klinik
Johnny Fugl Madelung
Chefradiograf
E-mail: johnny.madelung@regionh.dk
Telefon: 35 45 16 66

Medicinsk Forskningsbibliotek
Tove Svendsen
Bibliotekar
E-mail: tove.svendsen@regionh.dk
Telefon: 35 45 41 65

DEKS​
Gitte Henriksen
​Institutchef​
E-mail: gitte.henriksen@deks.dk
Telefon: 38 63 44 00



Redaktør