Klinikledelser i Diagnostisk Center

​​Diagnostisk center består af 7 diagnostiske klinikker, Enhed for Genomisk Medicin , DEKS og Medicinsk Forskningsbibliotek, som hver især har egen ledelse. Her finder du en oversigt over ledelser i Diagnostisk Centers klinikker.

​​

 

 

Enhed for Genomisk Medicin
Finn Cilius Nielsen 
Professor, overlæge
Telefon: 3545 2223/51684532
E-mail: finn.cilius.nielsen@regionh.dk

​​Klinisk Biokemisk Afdeling
Linda Hilsted
Klinikchef, overlæge
E-mail: linda.hilsted@regionh.dk
Telefon: 3545 2016

Professor, klinikchef, overlæge, dr. med., ph.d., Lars Bo Nielsen

​Klinisk Biokemisk afdeling
Lone Christiansen
Ledende bioanalytiker
E-mail: lone.christiansen.03@regionh.dk
Telefon: 3545 2010

Ledende bioanalytiker, Lone Christiansen

Klinisk Genetisk Klinik
Anne-Marie Gerdes
Klinikchef, professor, ph.d.
E-mail: anne-marie.gerdes@regionh.dk
Telefon: 3545 488

Klinisk Genetisk Klinik
Anne-Marie Lind
Klinikchef, professor, ph.d.

E-mail: anne-marie.lind@regionh.dk
Telefon: 3545 4654

Klinisk Immunologisk Afdeling
Morten Bagge Hansen
Klinikchef, overlæge, dr. med
E-mail: morten.bagge.hansen@regionh.dk
Telefon: 3545 2583

Klinikchef, overlæge, dr. med., Morten Bagge Hansen

Klinisk Immunologisk Afdeling
Susan Mathiassen
Chefbioanalytiker
E-mail: susan.mathiasen@regionh.dk
Telefon: 3545 3471

Chefbioanalytiker, Susan Mathiassen

Klinisk Mikrobiologisk Afdeling
Niels Frimodt-Møller
Klinikchef, professor, dr. med. 
E-mail: niels.frimodt-moeller@regionh.dk
Telefon: 3545-4975


Klinikchef, professor, dr. med., Niels Frimodt-Møller

Klinisk Mikrobiologisk Afdeling
Annette Dreyer
Ledende bioanalytiker
E-mail: annette.dreyer@regionh.dk
Telefon: 3545 6417

Ledende bioanalytiker, Anette Dreyer

Patologiafdelingen
Vera Timmermans Wielenga
Klinikchef, overlæge, dr. med. 
E-mail: vera.timmermans.wielenga@regionh.dk
Telefon: 3445 5316

Klinikchef, overlæge, dr. med., Vera Timmermans Weilenga

Patologiafdelingen
Christine Gundelach Rannes
Ledende bioanalytiker 
E-mail: christine.gundelach.rannes@regionh.dk
Telefon: 3545 5420

Ledende bioanalytiker, Christine Gundelach Rannes

Klinisk for Klinisk Fysiologi, Nuklearmedicin og PET
Liselotte Højgaard
Klinikchef, professor, dr. med
E-mail: liselotte.hoejgaard@regionh.dk
Telefon: 3545-4215

Klinikchef, professor, dr. med., Liselotte Højgaard

Klinisk for Klinisk Fysiologi, Nuklearmedicin og PET
Linda M. Kragh
Ledende bioanalytiker
E-mail: linda.mona.kragh@regionh.dk
Telefon: 3545 1677

Ledende bioanalytiker, Linda M. Kragh

Radiologisk Klinik
Ilse Vejborg
Klinikchef, screeningchef, overlæge
E-mail: ilse.vejborg@regionh.dk
Telefon: 35452227


Klinikchef, screeningchef, overlæge, Ilse Vejborg
Johnny Fugl Madelung
Chefradiograf
E-mail: johnny.madelung@regionh.dk
Telefon: 3545 1666
Chefradiograf. Johnny Fugl Madelung

Medicinsk Forskningsbibliotek
Tove Svendsen
Bibliotekar
E-mail: tove.svendsen@regionh.dk
Telefon: 3545 4165

Bibliotekar, Tove Svendsen

DEKS​
Gitte Henriksen
​Institutchef​
E-mail: gitte.henriksen@deks.dk
Telefon: 3863 4400




Redaktør