Funktionsansvarlige

Blegd​​am​​​svej

Gl​ostr​​up

​Præanalytisk funktion​
Afdelingsbioanalytiker 
Anne Gunde Ditlefsen
Tlf.: 3545 1398​
E-mail: anne.gunde.ditlefsen@regionh.dk

Blodprøvetagningsambulatorium
Afdelingsbioanalytiker
Annette Jans 
Tlf.: 3545 9855​​
E-mail: ​annette.jans@regionh.dk 

IT
Systemadministrator ​
Susanne Rosenkrantz
Tlf.: 3545 3206 ​
E-mail: susanne.rosenkrantz@regionh.dk

Hæmatologi
Funktionsansvarlig overlæge
Marianne Benn
Tlf.: 3545 3040​
E-mail: marianne.benn@regionh.dk

Afdelingsbioanalytiker
Jesper Østrup Nielsen
Tlf.: 3545 1261​
E-mail: jesper.oestrup.nielsen@regionh.dk

Speciel hæmatologi
Funktionsansvarlig overlæge
Marianne Benn
Tlf.: 3545 3040​
E-mail: marianne.benn@regionh.dk

Afdelingsbioanalytiker
Margit Grome
Tlf. 3545 3208​
E-mail: margit.grome@regionh.dk 

Koagulation
Funktionsansvarlig professor, overlæge
Jens Peter Gøtze
Tlf.: 3545 2202, sekretær: 3545 2203
E-mail: jens.peter.goetze@regionh.dk

Afdelingsbioanalytiker
Vibeke Stenholdt Olsen
Tlf.: 3545 0852​
E-mail: vibeke.stenholdt.olsen.01@regionh.dk

Immunkemi
Funktionsansvarlig overlæge
Linda Hilsted
Tlf.: 3545 2016, sekretær: 3545 7984
E-mail: linda.hilsted@regionh.dk 

Afdelingsbioanalytiker
Lisbeth Andreasen
Tlf.: 3545 3208​
E-mail: lisbeth.andreasen@regionh.dk

Almen biokemi
Funktionsansvarlig overlæge
Linda Hilsted
Tlf.: 3545 2016, sekretær: 3545 7984
E-mail: linda.hilsted@regionh.dk

Afdelingsbioanalytiker
Lisbeth Andreasen
Tlf.: 3545 0850​
E-mail: lisbeth.andreasen@regionh.dk 

Syre-base & medikamenter
Funktionsansvarlig overlæge
Linda Hilsted
Tlf.: 3545 2016, sekretær: 3545 7984
E-mail: linda.hilsted@regionh.dk 

Kvalitetskoordinator
Lene Vibeke Jespersen
Tlf.: 3545 3398​
E-mail: lene.vibeke.jespersen@regionh.dk

LC-massespektrometri
Funktionsansvarlig ledende biokemiker
Anders Holten Johnsen
Tlf.: 3545 3007, sekretær: 3545 2203
E-mail: anders.holten.johnsen@regionh.dk

Afdelingsbioanalytiker
Marianne Østergaard
Tlf.: 3545 0475​​​
E-mail: marianne.oestergaard.01@regionh.dk 

Kardiovaskulær genetik
Professor, overlæge, dr.med.
Anne Tybjærg Hansen
Tlf.: 3545 4159, sekretær: 3545 4140
E-mail: anne.tybjaerg.hansen@regionh.dk 

Overlæge, dr.med., ph.d.
Ruth Frikke-Schmidt
Tlf.:3545 4348
E-mail: ruth.frikke-schmidt@regionh.dk

Afdelingsbioanalytiker
Mette Refstrup
Tlf.: 3545 4208/3545 1858​​​​​​
E-mail: mette.refstrup@regionh.dk

Biokemi/immunkemi
Afdelingsbioanalytiker
Mette Riis
Tlf. 3863 2462 / 2937 9411

Kvalitetsansvarlig speciallæge
Line Rode
Tlf. 3863 2457 / 2117 5126

Hæmatologi/tosoh/koagulation
Afdelingsbioanalytiker
Anette Dalgård
Tlf. 3863 2162 / 2937 9412

Koagulation
Professor specialeansvarlig overlæge
Niklas Rye Jørgensen
Tlf. 3863 2456 / 6167 0065

Hæmatologi/tosoh
Overlæge
Marianne Benn
Tlf. 3545 3040

Farmakologi og specialanalyser
Afdelingsbioanalytiker
Charlotte Sewerin Larsen
Tlf. 3863 2420

Seniorspecialist
Jens Halgreen
Tlf. 3863 2460 / 23379413

Professor specialeansvarlig overlæge
Niklas Rye Jørgensen
Tlf. 3863 2456 / 6167 0065

Kvalitetsansvarlig speciallæge
Line Rode
Tlf. 3863 2457 / 2117 5126

POCT
Seniorspecialist
Eva Amonsen
Tlf. 3863 4352 / 20456934

Kvalitetsansvarlig speciallæge
Line Rode
Tlf. 3863 2457 / 2117 5126

IT / Labka II
Systemadministrator
Elin Riis Hansen
Tlf. 3863 2471 / 40229038

Ledende bioanalytiker
Helle Hedegaard Lethmar
Tlf. 3863 2450 / 21682217

Professor specialeansvarlig overlæge
Niklas Rye Jørgensen
Tlf. 3863 2456 / 6167 0065

Præanalytisk område / ambulatorium / prøvemodtagelse
Afdelingsbioanalytiker
Marianne Larsen
Tlf. 3863 2755 / 2045 6899

Ledende bioanalytiker
Helle Hedegaard Lethmar
Tlf. 3863 2450 / 21682217

Professor specialeansvarlig overlæge
Niklas Rye Jørgensen
Tlf. 3863 2456 / 6167 0065

Kemikere
Lise Nørkjær Bjerg
Tlf. 3863 2455 / 2514 9790

Gitte Lund Christensen
Tlf. 3863 2455 / 

Kvalitetsstyring
Kvalitetsleder
Eva Rechnagel
Tlf. 2126 0371

Undervisning
Bioanalytikerunderviser
Ulla Stolzenbach
Tlf. 3863 4202 / 2118 4798

Projekter
Projektleder
Britt Corfixen
Tlf. 3863 2455 / 2991 5715





Redaktør