Ledelse og personale

​Klinik for Klinisk Fysiologi, Nuklearmedicin og PET består af 200 professionelle medarbejdere og ledere​​ ​samt 35 ph.d. studerende. Vi engagerer os for at opnå optimal patientundersøgelse og udfører samtidigt forskning på det højeste internationale plan.​​​​

Klinikledelse

Prof. Liselotte Højgaard
​Klinikchef, professor, overlæge, dr.med. 
Formand i bestyrelsen for Danmarks Grundforskningsfond

Linda M. Kragh
Ledende bioanalytiker
linda.mona.kragh@regionh.dk


Forskningsleder

Prof. Andreas Kjær
Professor, overlæge, dr.med., ph.d., MBA ​

Personale

Adam Espe Hansen
PET/MR-fysiker, cand.scient., ph.d.
Anne Kiil Berthelsen
Overlæge
Anne Sørensen
Afdelingsbioanalytiker
Annemarie Amtoft
Overlæge
Anne-Mette Nielsen Wittekind
cand. pharm
Annette Foldager
Bioanalytikerunderviser
E-mail: annette.foldager@regionh.dk
Annika Loft Jakobsen
Sektionsleder, overlæge, ph.d.
annika.loft.jakobsen@rh.regionh.dk
Barbara Malene Fischer
Overlæge, forskningslektor, dr.med., ph.d.
Birgit Krindel Beyer 
Afdelingsbioanalytiker
birgit.krindel.beyer@regionh.dk
Bryan Haddock
Ansvarlig fysiker, cand. scient.
E-mail: bryan.haddock@regionh.dk
Charlotte Lund Denholt 
Radiokemiker, cand. scient., ph.d.
Danijela Dejanovic
Afdelingslæge
Elisabeth Albrect-Beste
Overlæge, Klinisk lektor
elisabeth.albrecht-beste@regionh.dk
Eric von Benzon
Overlæge
Flemming Andersen 
Datalog, cand. scient., ph.d.
​Helle Hjort​h Johannesen
Overlæge​
helle.hjort.johannesen@rh.regionh.dk
Henrik Larsson
Professor, overlæge, dr. med.​
E-mail: henrik.larsson@regionh.dk
Holger J. Jensen
Cyklotronchef, lic. scient.
Ian Law
Professor, overlæge, dr.med., ph.d.
ian.law@rh.regionh.dk
Jacob Madsen 
Ledende radiokemiker, cand. scient., ph.d.
Jann Mortensen
Professor, overlæge, dr.med.
jann.mortensen@regionh.dk ​

Jesper Jørgensen
Cyklotronfysiker, cand. scient.
Johan Löfgren
Overlæge 
Kate Pedersen
Afdelingsbioanalytiker
Kim Francis Andersen
Overlæge
kim.francis.andersen@rh.regionh.dk
Lisbet L Knudsen 
Overlæge
Lise Borgwardt
Overlæge, ph.d.
lise.borgwardt@regionh.dk



Lotte Hahn Enevoldsen
Sektionsleder, overlæge, ph.d.
lotte.hahn.enevoldsen@regionh.dk
Louise Alslev
Overlæge
Nic Gillings 
Chefkemiker, cand. scient., ph.d.
Otto Henriksen
Overlæge, ph.d.
Peter Hovind
Sektionsleder, overlæge, dr. med.
E-mail: peter.hovind@regionh.dk
​Peter S. Oturai
Overlæge
peter.oturai@rh.regionh.dk

Philip Hasbak
Overlæge, dr. med.
philip.hasbak@rh.regionh.dk
Rasmus Ripa
Afdelingslæge, dr.med
rasmus.ripa.01@regionh.dk​​
Robin de Nijs 
Hospitalsfysiker, cand. scient., ph.d. 
Simon Herken Holtz
cand. scient.
Sune Høgild Keller​ 
Datalog, cand. it, ph.d.
Szabolcs Lehel
Radiokemiker, cand. scient., ph.d.
Søren Ho​lm 
Seniorfysiker, lic. scient.
E-mail​​
Thomas Levin Klausen
Cheffysiker, cand. scient.
Ulrik Andersen
Vibeke Rønn
Ledende lægesekretær
E-mail: vibeke.roenn@regionh.dk

Redaktør