Kommunikation & Presse

​Kommunikation & Presse sikrer hurtig og relevant kommunikation både internt og eksternt.

​Vores hovedopgaver

  • Strategisk kommunikationsrådgivning af hospitalsdirektion og øvrige ledere.
  • Implementering af centralt vedtagne kommunikationsstrategier.
  • Ideudvikling og implementering ift. patient- og medarbejderkommunikation.
  • Vedligeholdelse og udvikling af web både intranet og internet herunder. understøtte valg af kanalstrategi.
  • Branding internt ​og eksternt.
  • Implementeringsansvarlig for ventet og velkommen.
  • Forskningskommunikation.
  • Byggekommunikation.
  • Samarbejdet med pressen.
  • Sociale medier. 

​Julie Relsted​​

Kommunikationschef
Tlf.: 3545 5539
julie.relsted@regionh.dk

Marianne Uldall

Pressechef
Tlf.: 3545 5327
marianne.uldall.jepsen@regionh.dk

Lisbeth Westergaard

Kommunikationskonsulent
Tlf.: 3545 4142
lisbeth.westergaard@regionh.dk

Jesper Sloth Møller

Kommunikationskonsulent
Tlf.: 3545 0408
jesper.sloth.moeller@regionh.dk

Christina Petersen

Pressekonsulent
Tlf.: 3545 7475 
christina.petersen@regionh.dk


Gry Falkenberg Lending
Kommunikationskonsulent
Tlf.: 3545 5627
gry.falkenberg.lending@regionh.dk

Line Visby Nielsen

Kommunikationskonsulent
Tlf.: 3545 5629
line.visby.nielsen@regionh.dk

Inge Estrup

Kommunikationskonsulent
Tlf.: 3545 5224
inge.estrup.ippolito@regionh.dk

Kenneth Hermansen

Webkoordinator
Tlf.: 3545 5241
kenneth.stig.hermansen@regionh.dk

Christine Lottrup

Kommunikationskonsulent, Abdominalcentret
Tlf.: 3545 8090
christine.lottrup@regionh.dk

Anne-Sofie Grølsted

Kommunikationskonsulent, Diagnostisk Center
Tlf.: 3545 0581​
anne-sofie.groelsted@regionh.dk

Webredaktør, Anne-Sofie Grølsted

Anne Keiding

Kommunikationskonsulent, Finsencentret & Servicecentret
Tlf.: 3545 8296
anne.keiding@regionh.dk


Inge Troest

Kommunikationskonsulent, Neurocentret
Tlf.: 3545 6475
inge.troest@regionh.dk


​Linda Svenstrup Munk

Kommunikationsrådgiver, Juliane Marie Centret
Tlf.: 3545 3922
linda.svenstrup.munk@regionh.dk

​Hanne Duvå

Kommunikationsrådgiver, Diagnostisk Center
Tlf.: 2030 2066
hanne.stetting.duvaa@regionh.dk

​Jonas Gamrath Rasmussen

Kommunikationskonsulent Forskning
Tlf.: 3545 6474
jonas.gamrath.rasmussen@regionh.dk

Ida Strøm Werge

Studentermedhjælper
ida.stroem.werge@regionh.dk
​​

Maja Nørgaard Glad

Studentermedhjælper
Tlf.: 3545 6475
maja.noergaard.glad@regionh.dk

Sebastian Pinto Bonnesen

Studentermedhjælper
sebastian.pinto.bonnesen@regionh.dk

​På barsel: 
  • Kristine Bertelsen, kommunikationskonsulent
  • Louise Dehn Veino, kommunikationskonsulent
​​

​​​​

Redaktør