Kommunikation & Presse

​Kommunikation & Presse sikrer hurtig og relevant kommunikation både internt og eksternt.

​Vores hovedopgaver

  • Strategisk kommunikationsrådgivning af hospitalsdirektion og øvrige ledere.
  • Implementering af centralt vedtagne kommunikationsstrategier.
  • Ideudvikling og implementering ift. patient- og medarbejderkommunikation.
  • Vedligeholdelse og udvikling af web både intranet og internet herunder. understøtte valg af kanalstrategi.
  • Branding internt ​og eksternt.
  • Implementeringsansvarlig for ventet og velkommen.
  • Forskningskommunikation.
  • Byggekommunikation.
  • Samarbejdet med pressen.
  • Sociale medier. 

​Julie Relsted​​

Kommunikationschef
Tlf.: 3545 5539
julie.relsted@regionh.dk

Marianne Uldall

Pressechef
Tlf.: 3545 5327
marianne.uldall.jepsen@regionh.dk

Jesper Sloth Møller

Kommunikationskonsulent
Tlf.: 3545 0408
jesper.sloth.moeller@regionh.dk

Christina Petersen

Pressekonsulent
Tlf.: 3545 7475 
christina.petersen@regionh.dk


Gry Falkenberg Lending

Kommunikationskonsulent
Tlf.: 3545 5627
gry.falkenberg.lending@regionh.dk

Line Visby Nielsen

Kommunikationskonsulent
Tlf.: 3545 5629
line.visby.nielsen@regionh.dk

​Jonas Gamrath Rasmussen

Kommunikationskonsulent, Forskning
Tlf.: 3545 6474
jonas.gamrath.rasmussen@regionh.dk


​Mikkel Andreas Beck

Journalist
Tlf.: 3545 6475
mikkel.andreas.beck@regionh.dk




Kenneth Hermansen

Webkoordinator
Tlf.: 3545 5241
kenneth.stig.hermansen@regionh.dk

Christine Lottrup

Kommunikationskonsulent
Abdominalcentret
Tlf.: 3545 8090
christine.lottrup@regionh.dk

Inge Troest

Kommunikationskonsulent
Finsencentret & Servicecentret
Tlf.: 3545 8296
inge.troest@regionh.dk


Katrine Norborg​

Kommunikationskonsulent
HovedOrtoCentret
Tlf.: 24 91 95 35
katrine.norborg@regionh.dk



​Linda Svenstrup Munk

Kommunikationsrådgiver
Juliane Marie Centret
Tlf.: 3545 3922
linda.svenstrup.munk@regionh.dk

​Kristine Bertelsen

Kommuikationskonsulent
Neurocentret
Tlf.: 3545 0620
kristine.bertelsen@regionh.dk

Sebastian Pinto Bonnesen

Studentermedhjælper
sebastian.pinto.bonnesen@regionh.dk

​Line Ploug Winthereik

Studentermedhjælper
line.ploug.winthereik@regionh.dk


Lasse Aagaard Riisberg

Studentermedhjælper
lasse.aagaard.riisberg@regionh.dk


​​

Redaktør