Ledelse og stab Hepatologisk Klinik

​Klinikledelse, overlæger og klinisk underviser

Klinikledelse



Klinikchef​ og o​verlæge​, Dr. Med.

Ole Hamberg
Afsnit 2.12.1

Tlf.: 3545 1035
E-mail: ole.hamberg@regionh.dk


Ledende oversygeplejerske
Joy Christina Hult
Afsnit 3.16.3

Tlf: 3545 1036​
E-mail: joy.christina.hult@regionh.dk


Ledende lægesekretær
Gitte Pia Petersen
Afsnit 2.12.2

Tlf: 3545 2122
E-mail: 
gitte.pia.petersen@regionh.dk

​Overlæg​er


Professor, overlæge, Dr.Med., ph.d.
Fin Stoltze Larsen
E-mail: 
fin.stolze.larsen@regionh.dk

Overlæge, ph.d.
Henriette Ytting
E-mail: 
henriette.ytting.lambert@regionh.dk


Overlæge, ph.d.​
Lars Ebbe Schmidt
E-mail: ​lars.ebbe.schmidt.01@regionh.dk

Uddannelsesansvarlig overlæge, Dr.Med., ph.d.
Mette Rye Clausen
E-mail: mette.rye.clausen@regionh.dk 


Klinisk lektor, overlæge, ph.d., BA polit
Mette Kjær
E-mail: 
mette.skalshoei.kjaer@regionh.dk


Overlæge, Dr.Med.
Otto Clemmesen
​E-mail: otto.clemmesen@regionh.dk


​Sygeplejersker


Afdelingssygeplejerske
Lousie Christine Hyltoft
Afsnit 3.16.3
Tlf: 3545 0564
E-mail:
louise.christine.hyltoft@regionh.dk


​Sygeplejersker med specialfunktion:​

Intensivsygeplejerske
Rikke Parsberg Werge
Afsnit 3163
Tlf: 3545 9586

Intensivsygeplejerske
Marie Skaarup Christiansen
Afsnit 3163
Tlf.: 35450678




Redaktør