Ledelsesgruppen i Anæstesi- og Operationsklinikken Abdominalcentret

​​​​​​​

Niels Henry Secher​

Professor, Overlæge,  ​​​​​​
niels.h.secher@regionh.dk

  • 2004: Professor i Anæstesiologi
  • 1998-2003: Klinikchef
  • 1988: Speciallæge i anæstesiologi 
  • 1985: Tilladelse til selvstændigt virke som læge 
  • 1975: Autorisation som læge januar

Kliniske områder​
Human fysiologi


Frans Swiatek

Overlæge
frans.swiatek@regionh.dk

  • 2002: Overlæge
  • 1997: Speciallæge 
  • 1983: Læge

Kliniske områder
Karkirurgi og Nefrologi.Særlige specialeområder: Centralvenøse adgange til hæmodialyse og parenteral ernæring.


Pernille Cedergreen

Uddannelsesansvarlig overlæge




Hans Jørgen Frederiksen

Overlæge
hans.joergen.frederiksen@regionh.dk

  • 2005: Overlæge 
  • 2001: Et-årigt ophold som ass. professor ved anæstesiologisk afdeling, Oregon Health Sciences University, Portland, Oregon, USA 
  • 1997: Speciallæge i anæstesiologi
  • 1989: Læge

Kliniske områder
Anæstesi til abdominalkirurgiske indgreb incl. levertransplantationer. Hepatologi.


Thomas Kistorp

Overlæge
thomas.kistorp@regionh.dk

  • 2008: Overlæge
  • 2006: Speciallæge i anæstesi
  • 1997:  Læge

Kliniske områder
Anæstesi til urologiske indgreb
Uddannelsesansvarlig overlæge
Særlige specialeområder:
Diabetes og anæstesi, Permanente katetre.


Morten Bundgaard-Nielsen


Overlæge, dr.med.

  • 2017 Overlæge
  • 2015 Dr.med.
  • 2014 Speciallæge i anæstesiologi
  • 2002 Læge

Kliniske områder
Lægelig ansvarlig for POTA
Anæstesi til abdominal kirurgiske indgreb 
Væsketerapi og perioperativ medicin

Gitte Halberg

Afdelingssygeplejerske
gitte.halberg@regionh.dk

  • 2006: Rigshospitalets lederuddannelse
  • 1995: Afd. sygeplejerske 2044 
  • 1979: Anæstesisygeplejerske 
  • 1977: Sygeplejerske fra RH's sygeplejerskole

Kliniske områder
Gastroenterologi og urologi, lever- og nyretransplantationer. Patientsikkerhed


Ken Bjørnholdt

Afdelingssygeplejerske
ken.bjoernholdt@regionh.dk

  • 2012-13: Region H lederuddannelse
  • 2007: Afd. sygeplejerske 2044 
  • 2005: Rigshospitalets Lederuddannelse
  • 1992: Anæstesisygeplejerske
  • 1986: Intensivsygeplejerske
  • 1981: Sygeplejerske

Kliniske områder
Anæstesi til karkirurgi
Ansvarlig for medicoteknisk udstyr.


​​Lene Doktor

Afdelingssygeplejerske for POTA
lene.doktor@regionh.dk

  • 2011: Region H lederuddannelse
  • 2009: Afdelingssygeplejerske
  • 2007: Ansat i AstraZeneca
  • 1999: Sygeplejerske på POTA
  • 1992: Sygeplejerske​

Astrid Weltzer

Afdelingssygeplejerske for POTA
astrid.weltzer@regionh.dk

  • 2007: Afdelingssygeplejerske
  • 2003: Ass. afdelingssygeplejerske
  • 1988: Sygeplejerske

Kliniske områder
Specialrettet efteruddannelse for opvågningssygeplejersker
Voksenpædagogisk grundkursus
Medlem af patientsikkerhedsudvalget.



Helle Skovgaard

Afdelingssygeplejerske

helle.skovgaard.01@regionh.dk

  • 2013: Diplom i Ledelse
  • 2005-2012: Ledende Sygeplejerske, Privathospital
  • 2004: Klinisk Videreuddannelse for operationssygeplejersker
  • 1989: Autorisation som sygeplejerske, RH



Inge Ostermann

Assisterende afdelingssygeplejerske



Marianne Friberg

Klinisk Sygeplejespecialist
marianne.friberg@regionh.dk

  • ​2008: Klinisk Sygeplejespecialist
  • 2005: Master i Klinisk Sygepleje - Institut for Sygeplejevidenskab - Aarhus Universitet
  • 1981: Anæstesisygeplejerske
  • 1977: Sygeplejerske

Kliniske områder
Patientsikkerhed, kvalitetssikring og –udvikling, postoperativ smertebehandling og sygeplejefagligt udvikling.
​Webredaktør.​​​​



Redaktør