Kræftens Bekæmpelses Videnskabelige Udvalg (KBVU) har netop uddelt årets bevillinger til forskere rundt om i landet. Fem forskere fra Rigshospitalet har modtaget penge – den største bevilling er på hele 4,5 mio.kr.
Det er professor, overlæge Kjeld Schmiegelow fra Juliane Marie Centrets BørneUngeKlinik, der har modtaget den største bevilling på 4,5 mio.kr. fra KBVU. Pengene skal gå til forskning i bedre behandling af børn og unge, der rammes af sygdommen akut lymfoblastær leukæmi. Målet er at forbedre den behandling, som patienterne får i op til to år – forhåbentlig med det resultat, at helbredelsen bedres og risikoen for bivirkninger mindskes.Udover Kjeld Schmiegelow har fire andre forskere på Rigshospitalet modtaget støtte:Overlæge, dr.med. Kirsten Grønbæk fra Hæmatologisk Klinik, Finsencentret, har fået bevilliget 1.800.000 kr. til forskning i Årsager til DNA hypermetylering i hæmatologisk cancer.
Overlæge, ph.d. Anders Mellemgaard fra Patologiafdelingen, Diagnostisk Center, har fået bevilliget 245.500 kr. til forskning i Incidens af EML4-AKT gen rearrangement blandt patienter med pulmonalt adenocarcinom.
Overlæge, dr.med. Hans Skovgaard Poulsen fra Onkologisk Klinik, Finsencentret, har fået bevilliget 1.500.000 kr. til forskning i Identifikation og evaluering af nye angrebspunkter for behandling af patienter med Glioblastoma multiforme.
Overlæge, dr. med. Lars Lindhardt Vindeløv fra Hæmatologisk Klinik, Finsencentret, har fået bevilliget 1.500.000 kr. til forskning i Adoptiv T celle terapi (ATCT) som behandling af malign hæmatologisk sygdom.
Se den samlede liste over bevillinger fra Kræftens Bekæmpelses Videnskabelige Udvalg 2012 her