Hop til indhold
Sådan vil denne side se ud når den bliver printet. Dog uden denne boks.
Annullér print og gå tilbage til siden.
 

Tilbage til menuen

Mand jer op, mænd!

Mænd skal vågne op og blive bedre til at formidle deres ønsker og behov i forbindelse med sygdom og sundhed. Og sundhedsvæsnets ansatte skal lære at kommunikere – på mænds præmisser!
Chefpsykolog Svend Aage Madsen, Rigshospitalet. Foto: Suste Bonnen
Statistikkerne taler deres tydelige sprog. Mænds helbred halter langt efter kvindernes. Mænd dør langt tidligere end kvinder – ofte af årsager, som kunne forebygges. Mænd har desuden en langt højere selvmordsrate, og deres psykiske problemer er underbehandlede. 

Kvinder sætter dagsordenen
Alligevel viser en række patienttilfredshedsundersøgelser, at kvinder er mere bekymrede, stiller krav og er aktive, mens mændene oftest er passive, tilfredse og ikke stiller krav.

En dugfrisk online-undersøgelse på Rigshospitalets hjemmeside om indretningen af fremtidens sengestuer bekræfter denne tendens med 77% kvinder blandt de over 1.000 respondenter – et tydeligt tegn på, at kvinderne søger indflydelse og i langt højere grad end mændene sætter dagsordenen.

– Nu må mændene vågne op og begynde at bekymre sig mere om deres helbred. Mænd er alt for passive og får slet ikke formidlet deres ønsker og behov på samme måde som kvinderne. Men læger, sygeplejersker og andre i sundhedsvæsnet skal også blive bedre til at forstå mænds særlige behov i forhold til sundhed og sygdomme. Der siger chefpsykolog Svend Aage Madsen, Enhed for Psykologi, Pædagogik og Socialrådgivning i Juliane Marie Centret, og han fortsætter: Sundhedstilbud og informationer om sundhed og sygdomme er ofte ikke tilpasset mænd, Sundhedsvæsnet skal i højere grad møde manden på hans betingelser og ud fra hans behov. Det gælder især i kommunikationen og dialogen med mænd.

Mænd ignorer sygdomstegn
Danske undersøgelser viser, at mænd går sjældnere til lægen end kvinder, samtidig med at mændene har en højere indlæggelsesrate. Det kunne tyde på, at mænd ignorerer tidlige sygdomstegn og først går til lægen meget sent i forløbet, så sygdommen kræver indlæggelse.

– Hudkræft (melanom, red.) er et eksempel på denne tendens. Her får kvinder langt hyppigere melanomer, samtidig med at omkring dobbelt så mange mænd dør af denne sygdom. Mænd bryder sig simpelthen ikke om bekymringer og springer helst besøget hos lægen over. I stedet vælger de at ignorere deres sygdomstegn og udsætter besøget hos lægen. Her skal sundhedsvæsnet være bedre til at fange mændene dér, hvor de har deres opmærksomhed og gøre det på deres præmisser, siger Svend Aage Madsen.

Fang mænds opmærksomhed
En kampagne i England sidste år kaldet ”Mind your Head” er et godt eksempel på, hvordan man bedre kan fange mænds opmærksomhed, der hvor de er – f.eks. i forbindelse med fodbold. Her deltog en række engelske fodboldspillere i en serie TV-spots om stress og depression hos mænd. TV-spottene blev vist i forbindelse med fodboldkampe og andre sportsudsendelser, og her lykkedes det at udbrede budskabet om bedre psykisk velbefindende til en meget bred gruppe af engelske mænd.

På europæisk plan er der netop indgået en lignende aftale mellem UEFA og ”European Men’s Health Forum”. Chefpsykolog Svend Aage Madsen, der sidder i bestyrelsen for ”European Men’s Health Forum” håber, at der kan laves lignende aftaler i Danmark.

Sundhed på arbejdspladsen
Sundhedstjek og sundhedstilbud på arbejdspladsen er en anden god måde at øge mændenes opmærksomhed på deres helbred. I Rigshospitalets Transportafdeling har medarbejderne i flere år haft mulighed for at få massage, fysioterapi og for at få målt deres blodtryk i arbejdstiden. Funktionschef Jan Krogshede, Transportafdelingen:

– De fleste mænd kender dæktrykket på deres bil, men ikke deres eget blodtryk. For at opfange stress og undgå nedbrydning hos mine medarbejdere har jeg derfor i flere år haft et blodtryksapparat stående på mit kontor. Så kan medarbejderne hurtigt selv måle deres blodtryk – uden først at skulle ringe og bestille tid hos lægen. Medarbejderne har også mulighed for at få massage og fysioterapi i arbejdstiden, og det giver alt sammen mindre nedslidning og lavere sygefravær.

Uge 24 – mændenes uge!
I dagene d. 11.-17. juni afholdes den internationale ”Men’s Health Week”, der fokuserer på mænds sundhed og sygdomme. Formålet er at skabe opmærksomhed på særlige – hidtil underbelyste
forhold – der gør sig gældende for drenge og mænd.

Kommunikation – på mænds præmisser
Blandt tiltagene er bl.a. et samlet uddannelsesforløb for sundhedsprofessionelle, der skal lære læger og sygeplejersker at kommunikere med mænd på mænds præmisser om bl.a. sex, faderskab,
livsstil, risikoadfærd, symptomer på sygdomme, overvægt og depression mv.

Bag initiativet står bl.a. Sundhedsstyrelsen, Rigshospitalet og Selskab for Mænds sundhed, og som partnere indgår bl.a. Dansk Sygeplejeråd, 3F Fagligt Fælles Forbund og CVU Øresund.

Se program på www.sundmand.dk eller kontakt Chefpsykolog Svend Aage Madsen i Juliane
Marie Centret via mail svend.aage.madsen@rh.regionh.dk tlf. 3545 4767.

Læs mere:
SundMand.dk  
- Mens Health Week 2007