Hop til indhold
Sådan vil denne side se ud når den bliver printet. Dog uden denne boks.
Annullér print og gå tilbage til siden.
 

Tilbage til menuen

Liv og lunger - 20 år fra start

Rigshospitalet kan i september fejre 20-året for den første danske lungetransplantation. Sammenlignet med andre transplantationscentre er Rigshospitalet internationalt blandt de bedste.
Derudover har Rigshospitalet netop taget det nye apparatur Vivoline i brug, som forventes at kunne hjælpe yderligere 10 patienter om året til en lungetransplantation. Den første transplantation er netop gennemført.

Hvert år gennemgår ca. 30 patienter i Danmark en livreddende lungetransplantation. Antal transplantationer ligger nogenlunde konstant, og svarer samtidig til antal lungetransplantationer i hvert af de fem skandinaviske lungetransplantationscentre, som Rigshospitalets Hjertecenter samarbejder med bl.a. gennem SkandiaTransplant – og også benchmarker programmer og resultater med.

- Et års overlevelsen efter en lungetransplantation er over 90 %. Det placerer Rigshospitalet blandt de bedste i Norden, og sammenligner vi internationalt med alle store transplantationscentre, er vi også blandt de førende – den gennemsnitlige internationale 1 års overlevelse ligger 5-10 % lavere end hos os. Overordnet er prognosen også god for de lungetransplanterede patienter, 60 % lever fortsat efter 5 år. Det siger overlæge Martin Iversen, som har været med tilbage fra starten af lungetransplantationerne i 1990’erne.

De gode resultater skyldes ikke mindst et forbilledligt samarbejde med alle lungemedicinske afdelinger landet over og med de to enheder for cystisk fibrose i henholdsvis Århus og på Rigshospitalet samt med en satellitfunktion i Århus. Alle lungetransplantationer foretages dog på Rigshospitalet.

Livgivende - sidste nyt
Da de første danske lungetransplantationer blev udført i starten af 1990’erne var den gennemsnitlige liggetid 2 måneder. I dag er patienten indlagt i 4 uger, og i løbet af de fire uger har patienten været hjemme på orlov. Den korte indlæggelse skyldes flere forhold: Nye operationsteknikker, ny medicin og ikke mindst, at en større del af behandlingen i dag udføres ambulant. Udviklingen af lungetransplantationsprogrammet har samtidig resulteret i, at det i dag er muligt at transplantere patienter med meget svær eller kompliceret lungesygdom, som tidligere måtte afvises, fordi de var for dårlige. Og i dag er det da heller ikke én gruppe patienter, der har brug for en transplantation. Patienterne fordeler sig typisk med ca. 1/3 i følgende tre hovedgrupper: Patienter med cystisk fibrose, patienter med lungefibrose, patienter med Alfa-1 antitypsinmangel – samt et mindre antal patienter med andre og meget sjældne lungesygdomme.

- Antal donorlunger er begrænset og forholdsvis konstant, og der er ikke udsigt til ændringer på dette område, det betyder, at ikke alle patienter på venteliste når at få tilbudt en donorlunge i tide, siger Martin Iversen og tilføjer: - Men så kommer teknikken i form af et helt nyt apparatur til hjælp netop her 20 år efter den første lungetransplantation.

Professor, overlæge dr. med Daniel Steinbrüchel, Thoraxkirurgisk Klinik har netop taget det ny Vivoline-system taget i brug. Systemet forventes årligt at give mulighed for en livreddende transplantation til yderligere 10 svært lungesyge patienter. Systemet Vivoline er en stor landvinding og fungerer på den måde, at det gør det muligt at evaluere og rekonditionere donorlunger, som før ville blive afvist, fordi lungerne ikke levede op til de medicinske krav om funktionsevne. Systemet er introduceret i Göteborg, og under opstart i Oslo og Lund og med større europæisk og international udbredelse i sigte.

Læs artiklen i IndenRigs nr. 14, 2012 









 

Redaktør

Email:L2k3G3CZ1qDPX@hc.regionh.dk


Redaktør

Email:L2k3G3CZ1qDPX@hc.regionh.dk