Hop til indhold
Sådan vil denne side se ud når den bliver printet. Dog uden denne boks.
Annullér print og gå tilbage til siden.
Forside
Sitemap
English
Abonnér
Intranet
Kontakt
Nyheder og presse
Søgning
SYGDOM OG BEHANDLING
AFDELINGER
FORSKNING
JOB OG UDDANNELSE
OM RIGSHOSPITALET
Andre hospitaler..
Amager
Bispebjerg
Bornholm
Den Sociale Virksomhed
Frederiksberg
Frederikssund
Gentofte
Glostrup
Helsingør
Herlev
Hillerød
Hvidovre
Psykiatri
Regionens Apotek
Region Hovedstaden
Tilbage til menuen
Patienthotellet
Om afdelingen
Praktisk info
Kontakt
In English
Patienthotellet
En hånd at holde i
Snart udvider Rigshospitalets patienthotel med byens bedste pleje sin værelseskapacitet med 100 pct. Patienthotellet får en central rolle i det moderne patientforløb - der er ikke længere værelser nok.
Af Ulf Joel Jensen
Bente Nørskov er en usædvanlig succesfuld hotelbestyrer. Hun driver nemlig et hotel, der året rundt er fuldt belagt – og mere end det. Flere gange hver uge må hun faktisk afvise gæster, fordi hun ikke har ledige værelser. Og hendes gæster er både glade og trofaste: Selvom der er enkelte, der bare napper en enkelt overnatning, inden de er videre igen, så er det normale ophold snarere omkring seks uger – og helt op til otte uger er ikke usædvanligt…
Men nu er det heller ikke et helt almindeligt hotel, Bente Nørskov driver, og hun er i virkeligheden heller ikke hotelbestyrer – i hvert fald ikke af titel. Bente Nørskov er sygeplejerske og funktionschef på Rigets Patienthotel. Og i løbet af nogle år kan hun sandsynligvis se frem til at skulle afvise lidt færre gæster pga. pladsmangel: Som led i Region Hovedstadens Hospitalsplan udvider man nemlig kapaciteten på hotellet fra de nuværende 50 værelser til ca. 100 – muligvis lidt mere.
Kvalitetsløft for patienten
- Det glæder jeg mig selvfølgelig til. Vi får behov for de ekstra senge – og vi er også glade for udsigten til, at vi forbliver på hospitalets matrikel. Patienthotellet er i mine øjne en nødvendig del af fremtidens hospital, som kan være med til at effektivisere driften, fordi vi kan udnytte hospitalets sengemasse mere optimalt ved at inddrage hotellet, forklarer Bente Nørskov og uddyber:
- Man skal tænke på, at omkring 70 pct. af vores gæster er kræftpatienter. De har typisk været gennem et langt behandlingsforløb på hospitalet og hos egen læge, inden de kommer herover – og de er ved at være godt trætte af indlæggelsesforløbet. Så noget af det første, mange bemærker på hotellet er roen. De kommer væk fra den hektiske sengeafdeling og bliver på en måde også fjernet fra rollen som syg - selvom de stadig er i behandling. De får deres eget værelse med eget toilet og bad, der er fjernsyn og it-adgang og selskab, når de selv vælger det.
Del af det accelererede forløb
Bente Nørskov ser patienthotellet som en vigtig medspiller i det accelererede patientforløb. En brik, som klinikcheferne med fordel aktivt kan tænke ind i det enkelte patientforløb på Riget. For når patienten viderevisiteres til hotellet, bliver der plads til en ny patient i hovedhuset, og på den måde kan man yderligere effektivisere brugen af senge.
- Det er meget vigtigt, at vi fokuserer på den hurtige og effektive behandling, så flest muligt kan blive hjulpet bedst muligt mest effektivt. Men det er altså lige så vigtigt med omsorg, god kommunikation og patientinddragelse. Og her kan hotellet spille med. Patienterne går utroligt meget igennem, og de har krav på en hånd at holde i, når det behøves. Bare det, at der er et andet menneske til stede, der har tid til at lytte, kan gøre hele forskellen. På hotellet har vi mulighed for at gå og holde lidt øje med patienterne – se, hvordan de trives, siger Bente Nørskov.
- Man behøver ikke ligge i en aktiv sygeseng for at vente på svar på en blodprøve. Ikke alene er sygesengen langt dyrere end hotelsengen, man optager også pladsen for en anden patient, som må vente. Funktionschef Bente Nørskov.
- Patienthotellet er døgnbemandet med en sygeplejerske, som med Bente Nørskovs ord skal være ”en dygtig generalist, der kan reagere hurtigt, hvis patientens tilstand ændrer sig”. Herudover er der hotelassistenter og en økonoma i køkkenet. Det er patientens stamafdeling, der visiterer patienten til hotellet – ligesom det er stamafdelingen, der varetager den fortsatte behandling på hospitalet.
- Vi skal ikke behandle patienten – men være en del af plejen. Vi holder øje med, om patienten trives. Nogen har en tendens til at isolere sig med deres sygdom, og vi skal hjælpe dem til at se, at der kan være en vej ud. Måske er der nye opgaver, der kalder – nye glæder, der venter. Dét skal vi hjælpe patienten til at se. Vi skal være et supplement til det fl otte arbejde, der udføres på stamafdelingen og gøre en forskel i det samlede patientforløb, forklarer Bente Nørskov, som understreger, at hun glæder sig til at se pårørendeværelser som en naturlig del af hotellet og ikke – som i dag – placeret i
en anden bygning. - Den syge har brug for sin pårørende – og det har vi også, understreger hun.
Køkkenet er selve hjertet i Patienthotellet – og maden noget som de fleste af gæsterne går meget op i. Der serveres tre måltider om dagen, og det er tilmed mulighed for at købe glimrende vine til meget rimelige priser.
Frygter ombygningsperioden
Endnu er det uklart, hvornår ombygningen ”rammer” patienthotellet. De nuværende røde bygninger skal rives ned, og der skal i stedet opføres en ny 7-etagers Nordfløj, hvor hotellet skal placeres øverst oppe med omkring 100 værelser. Selve ombygningsperioden ser Bente Nørskov som en stor udfordring:
- Der er rigtig meget brug for hotellet i hverdagen, og fasen mellem, at vores nuværende bygninger rives ned, og det nye hotel er klar til brug, kan blive vanskelig. Allerhelst skulle vi jo i overgangen råde over mere end vores nuværende 50 værelser, fordi behovet allerede i dag er større. Derudover vil vi jo helst blive på hospitalets matrikel, men det er svært at se, hvor der kan være plads til os. Alternativet er, at vi genhuses på et hotel ude i byen, og så er spørgsmålet, om jeg får lov at tage mit personale med – de spiller jo en nøglerolle i patienternes pleje, siger Bente Nørskov, som dog understreger, at hun glæder sig ved udsigten til de nye og udvidede forhold.
Rigshospitalets Patienthotel blev indviet i februar 1990 og er det ældste af sin slags i Danmark. Hotellet rummer i dag 50 patientværelser - 43 enkeltværelser og syv dobbeltværelser. Desuden er der 32 pårørendeværelser i en anden bygning. Pårørende kan også få en opredning på værelset. Det er gratis for Rigets patienter at bo og spise på hotellet. Øvrige gæster betaler både for mad og ophold.
Dokumenteret behov
At der er behov for et større hotel på Rigshospitalet finder støtte i en undersøgelse gennemført over to omgange i 2006. I marts 2006 blev der gået stuegang på 790 tilfældigt udvalgte patienter på Riget – ud af disse fandt man frem til, at 75 patienter lige så godt kunne have ligget på patienthotellet - i stedet for at optage en langt dyrere behandlingsseng. Undersøgelsen blev gentaget i november 2006. Her fandt man, at 166 ud af 769 patienter lige så godt kunne have boet på hotel.
Læs mere om Patienthotellet >>
Redaktør
Email
L2k3G3CZ1qDPX@hc.regionh.dk
Til patienter og pårørende
Generel praktisk info
Café, kiosk, bibliotek, rådgivning, rygeregler og andet der er godt at vide.