Hop til indhold
Sådan vil denne side se ud når den bliver printet. Dog uden denne boks.
Annullér print og gå tilbage til siden.
 

Tilbage til menuen

Til forældre og pårørende

Velkommen til Neonatalklinikken. Neonatalklinikken er en afdeling for nyfødte, hvis tilstand kræver særlig observation, pleje og behandling.

De indlagte børn er tilknyttet hver sit team af læger og sygeplejersker.

Team 1 tager sig især af børn med neurologiske problemer og pædiatrisk intensive børn op til et års alderen.

Team 2 tager sig især af børn med abdominal kirurgiske sygdomme og børn født tidligere end 26. svangerskabsuge.

Team 3 tager sig især af børn med hjertesygdomme og børn der har brug for behandling i en hjertelungemaskine (ECMO).

Alle tre teams tager sig af for tidligt fødte børn født efter 26. svangerskabsuge


Forældre til indlagte børn
Vi ser forældrene som de vigtigste mennesker i det nyfødte barns liv og tilbyder forældre at være hos deres barn døgnet rundt. Barnets søskende er også meget velkomne, blot de er under opsyn af forældrene.

Besøgstid
Forældrene er velkomne til kortvarig at tage et begrænset antal familie og venner med ind på barnets stue i tidsrummet mellem klokken 16 og 20.
Da børnene er små og sarte skal besøgene være kortvarige.

Mobiltelefon

Mobiltelefoner og andet kommunikationsudstyr må ikke benyttes på hospitalet, da det forstyrrer overvågningsudstyret og droppumperne, vi benytter på afdelingen.

Yderligere information
I kan finde yderligere information om klinikken i vores  Velkomstpjece og gennem menuen i panelet til venstre på denne side.

Redaktør
Dorthe Mai
E-mail: xiCNlaIj@6k.regionh.dk